EN

9.09.2022, 09:37 Wersja do druku

Katowice. Za tydzień premiera „Ballad i romansów” w Ateneum

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum otworzy sezon premierą „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które realizowane w koprodukcji z Teatrem Pinokio w Łodzi, pojawią się na afiszu 16 września (piątek) o godz. 18.00. Będzie to trzecia realizacja tytułu w historii katowickiej sceny – po inscenizacjach Danuty Michałowskiej w 1978 roku i Karela Brožka w 2009.

fot. proj. Kaja Renkas

Twórcy adresowanego do młodzieży i widzów dorosłych przedstawienia – reżyser Gabriel Gietzky, scenografka Klaudia Laszczyk, kompozytor Michał Zdrzałek i choreograf Szymon Michlewicz-Sowa – postanowili spojrzeć na „Romantyczność”, „Świteź”, „Świteziankę”, „Rybkę, „Lilie”, „Dudarza” i „Rękawiczkę” nieco inaczej, niż przyzwyczaiła nas szkolna interpretacja poetyckiej lektury. Tym bardziej, że sam Mickiewicz pisząc „Ballady i romanse” miał do tych tajemniczych, wywodzących się z tradycji gminnych opowieści nie tylko emocjonalny stosunek, ale przecież i nieco dystansu.

Realizatorzy spektaklu spróbowali przyjrzeć im się z perspektywy współczesnego pokolenia młodych ludzi, którzy w wyjątkowym, fascynującym świecie pełnym fantazji, ludowych wierzeń i prawd moralnych niejednokrotnie odnajdą własne nastroje i dylematy, a również bliską im estetykę.

Aktorzy posługując się wielością form i technik, bawią się tekstem, ruchem, piosenką… Inscenizacja wykorzystuje bowiem różne konwencje teatralne,
z groteską włącznie, zachowując jednak ogromny szacunek dla wspaniałego mickiewiczowskiego wiersza.

Przedstawienie zrealizowano w ramach Roku Romantyzmu Polskiego i projektu „Romantyczność 2022” związanego z dwusetną rocznicą pierwszego wydania „Ballad i romansów”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

***

Adam Mickiewicz
Ballady i romanse
reżyseria: Gabriel Gietzky
scenografia: Klaudia Laszczyk
muzyka: Michał Zdrzałek
choreografia: Szymon Michlewicz-Sowa
multimedia: Paweł Szymkowiak
premiera: 16 września 2022
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w koprodukcji z Teatrem Pinokio w Łodzi

Źródło:

Materiał nadesłany