EN

25.01.2022, 10:18 Wersja do druku

Katowice. Wkrótce premiera spektaklu "Chopy" Teatru Gliwicka9A

5 lutego o godz. 19.00 w galerii teatru Ateneum w Katowicach, ul. 3 maja 25, odbędzie się premiera spektaklu pt. "Chopy" w reżyserii Macieja Dziaczko.

fot. Maciej Dziaczko/mat. teatru

Hotel Silesia – niegdyś symbol miasta Katowice, jak i całego regionu. Zielona kostka wbita w czarną ziemię. Zachwycał nowoczesnością i przyciągał coraz to nowych gości. Najpierw został zapomniany, wtopił się w miasto, które przestało go zauważać.

Później zamknięty po cichu, bez błysku fleszy.

A następnie spektakularnie wyburzony.

Co tak naprawdę istnienie Hotelu i jego wyburzenie mówi o mieszkańcach górnego Śląska?

Gdzie podziewa się śląska narodowość zasypana symbolami?

I wreszcie czy to właśnie tytułowy „Chop” zmęczony po pracy, ubrudzony, czy walczący o swoje racje powinien być jednym z tych symboli?

I gdzie w tej opowieści jest miejsce dla kobiet?

[...]bebok, chachor, gizd, mamlas, elwer. Większość śląskich słów rodzaju męskiego, to określenia nacechowane pejoratywnie.

„Chopy” to próba zastanowienia się nad problemami dotyczącymi tożsamości nie tylko samych mężczyzn, nie tylko mężczyzn ze śląska, ale także Ślązaków jako takich.

Śląsk w umyśle większości polaków jest szczelnie przykryty stereotypami – osiedli górniczych, ciężkiej pracy, węgla, kopalni, hut, brudu i wszechogarniającego smogu.

Wto teroz w doma nosi galoty? Jest ten kto nosi spodnie w domu - i druga osoba, która spodni nie nosi. Kura domowa. A właśnie w domu mojej babci to ona nosiła galoty

Przyjrzenie się współczesnemu Śląskowi i jego mieszkańcom stanowi wyzwanie, a tym samym stwarza możliwość zderzenia tego obrazu z rzeczywistością, w tym z ludźmi którzy kopalnie znają tylko z opowieści rodzinnych.

Wiele stereotypów niestety (albo na szczęście) nie przetrwało  próby czasu.

Miejsce po nich nie może jednak pozostać puste.

I tak jak Hotel Silesia zastąpiony zostanie kompleksem Nova Silesia, tak może właśnie taka Nowa Silesia, nowa mała ojczyzna w Ślązakach już się zbudowała. 

fot. Maciej Dziaczko/mat. teatru

Tekst: Maciej Dziaczko, Kornel Sadowski
Reż.: Maciej Dziaczko
Występują: Jakub Podgórski, Michał Skiba, Kornel Sadowski
Kostiumy: Marta Zielonka
Muzyka: Tomek Leś
Konsultacje: Marcin Stachoń
Produkcja: Fundacja #wszystkierodzajeteatru
Projekt dofinansowany z Katowice Miasto Ogrodów w ramach projektu Teatrogranty

Źródło:

Materiał nadesłany