EN

28.03.2025, 10:28 Wersja do druku

Katowice. Gala Muzyki Klasycznej Fryderyki 2025 – w niedzielę w NOSPR

W niedzielę w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach poznamy laureatów najważniejszej nagrody fonograficznej w Polsce. Podczas Gali Muzyki Klasycznej Fryderyki 2025 zostaną rozdane statuetki w 12 kategoriach.

fot. mat. prasowe

Uroczysta gala rozpocznie się o godz. 20 od "Uwertury na orkiestrę symfoniczną" Grażyny Bacewicz w wykonaniu NOSPR pod dyrekcją Michała Nesterowicza. Następnie usłyszymy trzecią część "Symfonii koncertującej Es-dur" Wolfganga Amadeusza Mozarta z udziałem dwóch wybitnych solistek: Marii Nowak (skrzypce) i Katarzyny Budnik (altówka).

"Założeniem gali jest możliwie jak najszersza prezentacja stylów i gatunków w obrębie muzyki klasycznej, co odzwierciedla tegoroczny program" – zapowiedziała dyrektorka artystyczna gali Anna Dębowska, wskazując na połączenie XVIII-wiecznej klasyki Mozarta i XX-wiecznego neoklasycznego dzieła Bacewicz.

W programie znalazły się dwa utwory operowe: aria Neali z drugiego aktu opery "Paria" Stanisława Moniuszki oraz aria Julii "Dieu! Quel frisson… Amour, ranime mon courage" z opery "Romeo i Julia" Charles'a Gounoda. Oba wykona sopranistka młodego pokolenia Gabriela Legun.

Pierwszą część zakończą "Melodie cygańskie" Pabla de Sarasate’a z udziałem młodego wiolonczelisty Antoniego Wrony.

Drugą część otworzą wybrane utwory Irene Poldowski w opracowaniu Wojciecha Chałupki i wykonaniu Agaty Schmidt (mezzosopran) oraz Poldowski String Quartet (Marta Piórkowska – skrzypce, Agata Krystek – skrzypce, Damian Kułakowski – altówka, Mateusz Błaszczak – wiolonczela).

Własne utwory wykonają wiolonczelista Michał Pepol - "The Soul Is Free" z płyt "Cellotapes", i organista Dariusz Przybylski - "Stone Toccata".

"Coraz większa liczba muzyków o proweniencji klasycznej poszukuje swojej indywidualnej drogi na polu kompozytorskim i eksperymentalnym, sięgając w utworach po jazz i nowoczesny język muzyczny. Dlatego gala oprócz prezentacji klasycznych dzieł otwiera się także na przestrzeń muzycznego offu, którą w tym roku wypełnią tacy wykonawcy, jak Pepol i Smoczyński" – napisali organizatorzy gali.

Na koniec na scenie ponownie pojawi się NOSPR, która wraz z wybitnym kompozytorem Mateuszem Smoczyńskim wykona trzecią część jego koncertu skrzypcowego "Adam’s Apple" zatytułowaną "Temptation".

Podczas Gali Muzyki Klasycznej Fryderyki 2025 statuetki zostaną rozdane w 12 kategoriach: album roku muzyka chóralna; album roku muzyka dawna; album roku muzyka kameralna – duety; album roku muzyka kameralna – większe składy; album roku muzyka kameralna – wokalna; album roku recital solowy; album roku muzyka koncertująca; album roku muzyka oratoryjna i operowa; album roku muzyka orkiestrowa; album roku muzyka współczesna; album roku klasyka-crossover; najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej.

Transmisję Gali Muzyki Klasycznej przewidziano na kanale YouTube Fryderyk Festiwal, w serwisie Onet.pl oraz Programie Drugim Polskiego Radia, a retransmisję w TVP Kultura.

Nagrody, których nazwa nawiązuje do wybitnego kompozytora Fryderyka Chopina, są przyznawane w Polsce od 1995 r. z inicjatywy Związku Producentów Audio-Video. Laureatów w tajnym głosowaniu wybiera Akademia Fonograficzna, czyli jury złożone z ponad 1000 artystów, dziennikarzy i innych osób z branży muzycznej. Wyjątek stanowią Złote Fryderyki, o których wręczeniu za całokształt twórczości decyduje Rada Akademii Fonograficznej.

NOSPR od 2014 r. działa w Strefie Kultury na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice". Sala koncertowa liczy 1800 miejsc i jest znana z unikatowej akustyki na najwyższym światowym poziomie.

Źródło:

PAP