EN

21.09.2020, 10:55 Wersja do druku

Katowice. Teatr w Galerii - czwarta scena Śląskiego w centrum handlowym

"On wrócił" - jeden ze spektakli granych na Scenie w Galerii, mat. teatru

Galeria Katowicka to zakupowe serce całej aglomeracji. W samym centrum Katowic zaprasza klientów, ale też miłośników kina, a nawet teatru - wszak działa tu jedna ze scen Teatru Śląskiego.


Dzisiaj w galerii można nie tylko zrobić zakupy, ale I i obejrzeć film lub M sztukę w sali teatralnej, przyjść na ciekawe warsztaty, a nawet zobaczyć koncert na... dachu kompleksu. Galeria Katowicka, położona w samym centrum miasta, świetnie łączy różne funkcje.

Galeria Katowicka ma jeszcze jedną zaletę. Powstawała równolegle z modernizacją głównego dworca kolejowego w Katowicach oraz dworca autobusowego co oznacza niebywały komfort dla podróżnych oraz odwiedzających galerię. Dzięki temu mamy jeden kompleks, w którym udało się m.in. odbudować charakterystyczne kielichy byłego dworca PKP. Podróżni nie nudzą się w oczekiwaniu na pociąg, a robiący zakupy łatwo mogą wrócić do domu komunikacją miejską. Trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu w miejscu, gdzie stoi Galeria Katowicka, był wielki plac pełniący rolę dworca autobusów miejskich.

Teatr. Kameralnie, ale inaczej

Niewiele osób kojarzy centrum handlowe z teatrem. Tymczasem w Galerii Katowickiej powstała pierwsza w Polsce stała scena teatralna w przestrzeni komercyjnej, czyli tzw. „Scena w Galerii". Jest to czwarta scena Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego z 200 miejscami na widowni. Amatorom sztuki zupełnie nie przeszkadza sąsiedztwo sklepów i restauracji, co więcej podkreślają, że to miejsce ma specyficzny klimat. Teatr zaprasza na premiery spektakli, warsztaty, spotkania czy zajęcia dla seniorów.

Wielbicieli kultury przyciągnął także koncert Miuosha, który miał miejsce na dachu Galerii Katowickiej. Mnóstwo tu także atrakcyjnych wydarzeń sportowych i artystycznych dla dzieci, zwłaszcza organizowanych przez Multikino. W Galerii Katowickiej można było obser-
wować pokaz tenisa, wybrać się na warsztaty chemiczne i ciekawe doświadczenia dla dzieci. Pandemia spowodowała, że ich dostępność jest ograniczona, ale wszyscy mają nadzieję, że one wrócą w galerianą przestrzeń. Poszczególni najemcy organizują dla odwiedzających bezpłatne warsztaty, np. balistyczne.

Galeria Katowicka ma 48 tys. mkw i około 180 najemców. Na stronie Facebooka GK znajdziemy wszystkie informacje na temat aktualnych wydarzeń, promocji, loterii czy warsztatów dla odwiedzających.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Koncert na dachu galerii? Dlaczego nie

Źródło:

Nowa Trybuna Opolska nr 220/19-20.09