EN
2.03.2022, 11:26 Wersja do druku

Katowice. Teatr Śląski kontynuuje działania na rzecz Ukrainy

W najbliższy weekend 5 i 6 marca 2022 gramy spektakl „Pokora" na podstawie tekstu Szczepana Twardocha w reżyserii Roberta Talarczyka z ukraińskimi napisami. Spektakl będzie grany w sobotę o godz. 16 oraz w niedzielę o godz. 12 i 16. Osoby z Ukrainy zapraszamy po odbiór darmowych wejściówek.

fot. Przemysław Jendroska / mat. teatru

W poniedziałek, 7 marca 2022, na Dużej Scenie Teatru Śląskiego wystąpi Bytomski Kolektyw Śpiewaczy, który wykona tradycyjne pieśni z Polesia, enigmatycznej krainy geograficznej leżącej na styku Ukrainy, Białorusi, Polski oraz Rosji. Ze względu na wszechobecne bagna i odizolowanie tamtejszej ludności to właśnie na Polesiu zachowały się archaiczne melodie oraz etnolekty, które do dzisiaj - dzięki kultywowanym obrzędom  - ocaliły swoją sprawczość. Śpiew miał bowiem od zawsze swój cel. Odpędzał chorobę, sprowadzał deszcz, dawał ujście skrywanym emocjom, urozmaicał długie zimowe wieczory czy przynosił ulgę w pracy.

Czytanie dla Ukrainy. Zapiski z wojny

Przygotowujemy czytanie zapisków, fragmentów, notatek, dialogów, monologów, słów napisanych teraz przez osoby z Ukrainy.  Zapiski są tłumaczone na język polski i będą odczytane w czwartek, 10 marca o godz. 18.00 przed budynkiem Teatru Śląskiego przez aktorów i aktorki z naszego teatru. Do czytania zapisków zapraszamy również inne teatry i instytucje kultury.

Wszystkim wydarzeniom będzie towarzyszyła kwesta prowadzona przez katowicki oddział PCK.

Zapraszamy Państwa do udziału w naszych wydarzeniach.

fot. Anna Wagner

Poza działaniami artystycznymi nie ustajemy w organizowaniu pomocy materialnej na mieszkańców Ukrainy. Prowadzimy zbiórkę leków, środków opatrunkowych i higienicznych dla Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów. Leki w najbliższy piątek zostaną przewiezione do Sambora. Zbieramy również datki na zakup karmy dla zwierząt, które pozostały w Kijowie.

Pracowania plastyczna Teatru Śląskiego przygotowuje warsztaty dla ukraińskich dzieci, które od wczoraj przebywają w Fabryce Porcelany.

*****
O  kolejnych działaniach będziemy Państwa na bieżąco informować.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne