EN

19.10.2020, 09:21 Wersja do druku

Katowice-Sosnowiec. Muzyczne słuchowisko w bezpłatnej linii tramwajowej

"SPRAWA! Zagłębie 1905-1921 Śląsk" to słuchowisko muzyczno-dokumentalne o wspólnej historii Śląska i Zagłębia, które można usłyszeć podczas podróży bezpłatną linią tramwajową na trasie Teatr Śląski w Katowicach - Teatr Zagłębia w Sosnowcu.

W niemal każdą sobotę aż do 19 grudnia tramwaj będzie dowoził widzów na wybrane spektakle obu teatrów. Start spod Teatru Śląskiego.

Co dzieli Śląsk i Zagłębie? Rzeki. Przez Przemszę i Brynicę przebiegała najbardziej trwała w polskiej historii granica: między plemionami Wiślan i Opolan, między Śląskiem a Małopolską, między zaborem pruskim i rosyjskim, między Polską a Niemcami…

    Więc oprócz rzek Śląsk i Zagłębie przez wieki dzieliła też historia. Ale do jakiego stopnia i czy na pewno?

Tak bliskich sąsiadów wiele przecież musiało też łączyć. I rzeczywiście: wspólne mianowniki są liczne, a wspólnota doświadczeń wyraźna. Zwłaszcza jeśli na historię regionu spojrzymy nie ze zwyczajowego – narodowego – punktu widzenia.

    Wydarzenia zagłębiowskie musiały odbijać się echem na Śląsku i odwrotnie. Słuchowisko "SPRAWA!" skupia się na dwóch zaskakująco do siebie podobnych momentach: rewolucji 1905 roku na Zagłębiu i powstaniach śląskich.

Historie Zagłębia podczas rewolucji 1905 roku i powstań śląskich w słuchowisku opowiadane są za pomocą materiałów archiwalnych (artykułów prasowych z epoki, odezw, wspomnień oraz relacji uczestniczek i uczestników), a także piosenek, w których odbiły się tamte wydarzenia i tamten czas.

    W nagraniach udział wzięli Bartosz Błaszczyński, Grażyna Bułka, Przemysław Kania i Joanna Połeć, a więc aktorki i aktorzy dwóch teatrów: Zagłębia i Śląskiego, a także na różny sposób odwołujące się do tradycji muzycznej zespoły: Fanga, Hańba!, Kapela Dejce Pozór, Kapela Fedaków.

Za scenariusz, reżyserię, miks i montaż odpowiada dwóch oddanych sprawie, acz dopiero uczących się tej historii przybyszów z „Kongresówki”: Wojtek Zrałek-Kossakowski i Marcin Lenarczyk.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Muzyczne słuchowisko w bezpłatnej linii tramwajowej między Katowicami a Sosnowcem

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

MO