EN

23.04.2021, 08:05 Wersja do druku

Katowice. Rozpoczyna się 9. Festiwal Prawykonań, finał jesienią

Festiwal Prawykonań, organizowany już po raz dziewiąty przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, rozpoczną w piątek i niedzielę dwa koncerty online. Melomani usłyszą 6 utworów, wykonywanych publicznie po raz pierwszy.

fot. mat. organizatora

Wydarzenie, poświęcone polskiej muzyce najnowszej, odbywa się w tym roku w zmienionej z powodu pandemii formule. Podzielono je na część wiosenną, na którą składają się dwa koncerty, oraz jesienną. Wtedy – mają nadzieję organizatorzy – publiczność będzie mogła już przyjść do siedziby NOSPR, by tam cieszyć się muzyką.

"Najważniejsze pozostaje bez zmian – ten festiwal daje możliwość przyjrzenia się najciekawszym nowym zjawiskom w polskiej muzyce, zetknięcia z twórczością szerokiej grupy kompozytorów reprezentujących różne pokolenia i podążających własnymi, odrębnymi ścieżkami. Podczas Festiwalu Prawykonań to właśnie kompozytorzy są w centrum uwagi. Celebrujemy ich kreatywność i odwagę, by konfrontować nas z przyzwyczajeniami, prowokować, rzucać wyzwania i zaskakiwać. Razem z nimi odkrywamy nowe wątki, stawiamy pytania i szukamy odpowiedzi” - podkreśla dyrektorka NOSPR Ewa Bogusz-Moore.

W programie pierwszego, piątkowego koncertu, zaplanowanego na godz. 19.30, znalazły się: "Teodor" na skrzypce improwizujące, głos, fortepian, kontrabas, perkusję i orkiestrę symfoniczną autorstwa Adama Bałdycha, "Pustynnienie" na orkiestrę, media elektroniczne, dzieci i przestrzeń autorstwa Lidii Zielińskiej oraz "Soft music for sensitive gals" na orkiestrę, audio playback i wideo Marty Śniady.

Program drugiego wiosennego koncertu, który odbędzie się w niedzielę o godz. 18.00, wypełnią: "Inner Piece" na orkiestrę symfoniczną i solistów kwartetu Kwartludium autorstwa Joanny Woźny, Utwór na orkiestrę symfoniczną, elektronikę i wideo Mikołaja Laskowskiego oraz "Und nur dieser Wind" na orkiestrę Artura Zagajewskiego.

Przed obydwoma koncertami w studiu festiwalowym dziennikarze Ruchu Muzycznego będą rozmawiać z kompozytorami.

Jesienna edycja festiwalu to 6 koncertów, podczas których usłyszymy 17 nowych utworów. Będzie też można obejrzeć 2 instalacje artystyczne w przestrzeni NOSPR i Galerii ASP Rondo Sztuki.

Festiwal Prawykonań dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorami festiwalu są ASP w Katowicach i Rondo Sztuki.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka