EN
1.09.2022, 13:38 Wersja do druku

Katowice. „Rozliczenia. Rewizje” - hasłem nowego sezonu w Teatrze Śląskim

Sezon teatralny 2022/2023 organizujemy pod hasłem: „Rozliczenia. Rewizje”. Spektakle w reżyserii Jacka Jabrzyka, Mai Kleczewskiej, Marka Rachonia, Krzysztofa Garbaczewskiego, Marcina Wierzchowskiego, Justyny Łagowskiej, Roberta Talarczyka i Gosi Dębskiej staną się okazją do rozliczeń ze współczesnością i historią, która stale powraca. Zajmiemy się autorytarnymi ideologiami, górnośląsko-zagłębiowskimi stereotypami i wzajemnymi uprzedzeniami, możliwymi scenariuszami przyszłości, codziennością, która wymaga rewizji, kapitalizmem, trudnymi międzyludzkimi relacjami, a także industrialną przeszłością regionu.

fot. mat. teatru

Zaplanowaliśmy osiem premier, dwie z nich odbędą się w koprodukcji z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Teatrem Studio z Warszawy.

W naszym teatrze odbędą się premiery książek: „Od Katowic idzie słońce” Anny Malinowskiej oraz „Kajś” Zbigniewa Rokity w języku śląskim. O terminach premier będziemy Państwa informować.

Cały czas pracujemy nad tym, by Teatr Śląski był miejscem przyjaznym dla osób z różnymi potrzebami, a nasza widownia odzwierciedlała zróżnicowane społeczeństwo. W tym roku otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach programu „Kultura bez barier”, dzięki któremu przygotowujemy napisy do spektakli na Dużej Scenie dostosowane do potrzeb osób g/Głuchych, a także trailery do przedstawień z językiem migowym. W tym sezonie artystycznym kontynuujemy także pokazy przedstawień na Dużej Scenie z napisami w języku angielskim i ukraińskim.

Dostępność do zasobów teatru zwiększamy nie tylko poprzez ich cyfryzację i zamieszczanie treści archiwalnych na stronie internetowej. Powstaje baza sztuk Teatru Śląskiego. Zamieszczamy w niej teksty polskich autorów, które zostały napisane lub powierzone naszemu teatrowi. Niektóre z tych tekstów powstały w ramach Szkoły Pisania Sztuk prowadzonej przez naszego dramaturga Artura Pałygę. Kolejne teksty będą sukcesywnie pojawiać się na stronie internetowej Teatru Śląskiego w zakładce Baza sztuk: https://teatrslaski.art.pl/baza-sztuk/

fot. mat. teatru

PREMIERY W TEATRZE ŚLĄSKIM w sezonie artystycznym 2022/2023

WĘGLA NIE MA – prem. 16 września 2022, Duża Scena Teatru Śląskiego

tekst: Przemysław Pilarski
reżyseria: Jacek Jabrzyk
scenografia: Anna Maria Karczmarska, Mikołaj Małek
kostiumy: Paula Grocholska
muzyka: Jacek Sotomski

To był kolejny szary i smutny dzień w Zagłębiu. Nic nie zapowiadało, że może być jeszcze gorzej… Kiedy zmęczony życiem prywatny detektyw otrzymuje tajemnicze zlecenie odnalezienia Ślązaków, którzy niespodziewanie zapadli się pod ziemię, nie rozumie jeszcze, że za chwilę stanie się świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii świata… No, na pewno w historii regionu. Zanim to jednak nastąpi, będzie musiał przemierzyć zasnute mgłą Katowice – miasto pełne niebezpieczeństw, takich jak orki, głodne kopalnie, gumiklyjzy czy węgiel. Ach… No właśnie nie. Bo węgla też nie ma…

Zapraszamy na kolejny po sosnowieckim „Nikaj” spektakl budowany ponad granicami. Czy Zagłębiacy potrafią żyć bez Ślązaków? Kim jesteśmy, kiedy nie mamy od kogo się różnić? Jak twierdzą twórcy przedstawienia, reżyser Jacek Jabrzyk (dyrektor Teatru Zagłębia) i autor tekstu Przemysław Pilarski (laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej): „Plan jest taki, żeby zwyciężyła miłość. Najbardziej odnawialne źródło energii”.
Spektakl powstaje w ramach projektu „Zagłębie//Śląsk”.

LOBOTOMIA – prem. 14 października 2022, Scena w Malarni

tekst i reżyseria: Marek Rachoń
monologi: Katarzyna Błaszczyńska
choreografia: Natalia Dinges
scenografia i kostiumy: Aneta Marszałek, Iga Płachta
aranżacje i podkłady: Paweł Jabłoński

Niebawem wszystko trafi szlag… Hera, Koka i Hasz to trzy młode dziewczyny, które jeszcze nie zrozumiały, że świat, w którym żyją, jest snem szaleńca, a jedyna droga ucieczki wiedzie przez labirynt muzyki i wyobraźni. Dlatego każdego dnia, pod czujnym okiem (i niezbyt troskliwą opieką) Złego, walczą o przetrwanie w rzeczywistości opanowanej przez żądzę władzy, seksu oraz pieniędzy. Każdy ich gest, każde słowo, każde spojrzenie, przeliczane są na potencjalny zysk – niczym w żywych witrynach w dzielnicy czerwonych latarni. Bo przecież wszystko jest na sprzedaż, prawda?
„Lobotomia” to pełna czarnego humoru, ironii i dystansu ekshibicja inspirowana piosenkami kultowego The Tiger Lillies, z ich nowymi tłumaczeniami, powstałymi specjalnie dla nas. Mesdames et messieurs, meine Damen und Herren, ladies and gentlemen! Czas zajrzeć do wnętrza ludzkiej głowy i przyjrzeć się naszym najskrytszym lękom, bolączkom oraz pragnieniom!

ŁASKAWE – premiera 18 listopada 2022, Duża Scena Teatru Śląskiego

reżyseria: Maja Kleczewska
Jedna z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych powieści XXI wieku w inscenizacji jednej z najważniejszych europejskich reżyserek, nagrodzonej Srebrnym Lwem na Biennale Teatru w Wenecji.
Maximiliana Aue, byłego nazistowskiego oficera biorącego udział w bezlitosnej eksterminacji ukraińskich Żydów, a dziś statecznego dyrektora fabryki, nawiedzają duchy przeszłości. Czy intymna spowiedź pozwoli mu rozliczyć się z dokonanymi zbrodniami i oczyści sumienie? Jak uciec przed Eryniami, antycznymi boginiami zemsty, które wbrew swojemu potocznemu imieniu wcale nie są łaskawe? Zwłaszcza gdy próbujemy je przekonać, że masowe ludobójstwo to skomplikowany zbiór reguł prawnych, ekonomicznych i biurokratycznych, dla których życie każdego człowieka ma niewielkie znaczenie. Pozostaje jednak pytanie o to, gdzie w takim razie czai się Zło.

PREMIERY w pierwszej połowie 2023 roku

GERMINAL – reż. Krzysztof Garbaczewski

PRZEŁAMUJĄC FALE – reż. Justyna Łagowska
przewidziane są również premiery w reż. Marcina Wierzchowskiego, Gosi Dębskiej i Roberta Talarczyka.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne