EN
16.02.2021, 10:31 Wersja do druku

Katowice. Premiera "Kopciuszka" w Ateneum

W najbliższy weekend, 20 i 21 lutego na afiszu Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum pojawi się nowy tytuł.

proj. Michał Cygan

Baśń o Kopciuszku gościła już na tej scenie kilkakrotnie – adaptację  Eugeniusza Szwarca wyreżyserował w 1979 Andrzej Łabiniec, a w osiem lat później Marek Wit; wierszowaną, muzyczną wersję Jana Brzechwy zrealizował w 2002 Bogdan Nauka, natomiast sztukę Marty Guśniowskiej w 2012 Jacek Popławski.

Tym razem zobaczymy, jak na jeden z najpopularniejszych motywów w literaturze dla dzieci spojrzał Jonasz Pinok. To spojrzenie jest nieco odmienne od poprzednich, bowiem autor skupił się przede wszystkim na relacjach między Kopciuszkiem a jej przyrodnimi siostrami i macochą, relacjach, które są przyczyną wycofania, osamotnienia i zamknięcia się bohaterki w swoim własnym świecie. „Każdy w tej historii jest kimś, a ja? Kim jestem? Nikim…” – mówi rozgoryczona. Powoli jednak rodzi się w niej bunt.

W inscenizacji przygotowanej przez zespół aktorski pod kierunkiem Beaty Zawiślak, ze scenografią Daniela Szymańskiego, muzyką Wishlake’a i ruchem scenicznym Radosława Lisa, klimat magicznej baśni oczywiście pozostał, nie brak też humoru w dialogach i sytuacjach oraz szczęśliwego finału.

Warto zwrócić uwagę na piosenki, które specjalnie dla Teatru Ateneum nagrał swoim ciepłym, melancholijnym głosem sam kompozytor.

Przedstawienie łączy plan aktorski z lalkowym, a zobaczymy w nim Beatę Zawiślak (Kopciuszek), Krystynę Nowińską (Violetta), Katarzynę Prudło (Marcjanna), Katarzynę Kuderewską (Macocha, Matka), Piotra Gabriela (Ojciec), Marka Dindorfa (Książę, Ochmistrz) i Aleksandrę Zawalską.
fot. rech / mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany