EN

12.01.2022, 19:50 Wersja do druku

Katowice. Prapremiera "Tkaczki chmur" w Ateneum

fot. Tomasz Zakrzewski / mat. teatru

Prapremiera spektaklu pt. "Tkaczka chmur. Baśń o trzech Zorzach” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w adaptacji i reżyserii Katarzyny Hory odbędzie się 15 stycznia w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach.

Książka poznańskiego Wydawnictwa Albus "Tkaczka chmur" ukazała się w czerwcu ubiegłego roku, jest więc zupełną nowością, podobnie jak sceniczna adaptacja, która powstała specjalnie na zamówienie katowickiego Ateneum.

Jak poinformowała kierowniczka literacka teatru Renata Chudecka, to baśń o odchodzeniu i o tym, jak trudno uporać się z emocjami po stracie kogoś bliskiego. Wykorzystuje klasyczny motyw wędrówki. Bohater wyrusza w pełną niebezpieczeństw drogę po złote jabłko dla chorej siostry. Magicznego owocu strzeże jednak zły czarownik – chłopiec musi więc pokonać Rzekę Smutku, Wściekły Las i Otchłań Rozpaczy.

Spektakl rozgrywa się w przestrzeni łączącej żywy plan i formy lalkowe. Scenografię zaprojektował Jan Głąb, a muzykę skomponowała Katarzyna Bem.

Na scenie zobaczymy Grzegorza Eckerta w roli Chłopca oraz Urszulę Gołdowską (Dziewczynka), Bartosza Sochę (Czarownik), Krystynę Nowińską, Katarzynę Prudło i Beatę Zawiślak (Zorze).

Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Premierze będzie towarzyszyć promocja książki z udziałem autorki.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka