EN

14.11.2022, 12:12 Wersja do druku

Katowice. „Nowa zabawka" licealistów w ramach projektu „Teatr 2.1” na scenie Śląskiego

17 listopada Teatr Śląski zaprasza na premierę spektaklu „Nowa zabawka" w reżyserii Piotra Janiszewskiego. Przedstawienie powstało w ramach czwartej edycji, objętego Mecenatem Miasta Katowice, projektu „Teatr 2.1”, we współpracy Teatru Śląskiego i X Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego w Katowicach.

fot. mat. teatru

W tym roku wybrani uczniowie w ramach pozalekcyjnych zajęć scenicznych przez wiele miesięcy kształcili swoje umiejętności aktorskie pod czujnym okiem reżysera, Piotra Janiszewskiego. Podczas regularnych spotkań mieli okazję wziąć udział w warsztatach obejmujących m.in. pracę nad tekstem i tworzeniem roli, pracę literacką, ćwiczenia ruchowe, pantomimę, mimikę, choreografię, ekspresję artystyczną i animację przedmiotów. Finałem twórczych zmagań jest premiera spektaklu „Nowa zabawka”, która odbędzie się 17 listopada na Scenie w Malarni.


Tam jest wszystko, rozumiesz?
Wszystko czego chcesz, zapragniesz,
klikasz i masz!


Tak właśnie zachwycał się Adaś, główny bohater naszej bajki, gdy w jego domu pojawiła się wspaniała nowa zabawka – komputer. Wtedy jeszcze nie wiedział, jak skończyć się może ta zachłanna przyjaźń z technologią. Nie wszyscy w tej opowieści są jednak tacy nieroztropni. Stare, poczciwe lalki – Misiek, Lala i Pysio – od początku przeczuwały, że nowy lokator może spowodować wiele szkód. I wiecie co? Miały rację!

Chłopiec szybko dał się porwać wirtualnym obietnicom spełnienia marzeń i całkowicie zanurzyć w sztucznej rzeczywistości. Zapomniał o realnym świecie, odrzucił bliskich, w tym dawnych, lalkowych przyjaciół, którzy trafili do pudełka na niepotrzebne rzeczy… A Adaś? Tak bardzo chciał być częścią gry komputerowej, że utknął samotnie na wirtualnym polu bitwy. Sam stał się żołnierzem, którego wcześniej wiele razy posyłał do boju na śmierć. Na szczęście w ślad za zagubionym bohaterem wyruszają ci, którym jego los nie jest obojętny. Czy jednak i w tej opowieści jest szansa, by dobro zwyciężyło ze złem, a siła przyjaźni z uzależnieniem?

Tego na razie zdradzać wam nie będziemy! Dalsze losy Adasia i lalkowych bohaterów poznacie, oglądając „Nową zabawkę” Wojciecha Byrskiego w reż. Piotra Janiszewskiego. Choć to spektakl dla dzieci, zapewniamy, że przejrzeć się w nim może każdy z nas, nawet dorosły widz. A to za sprawą wspaniałej młodzieży, która znając z autopsji fascynację technologią, postanowiła w przystępny sposób opowiedzieć o jej mrocznej stronie. Wysłuchajmy zatem z uwagą tego odważnego i ważnego głosu. Kto wie… być może i my – tak jak Adaś – w końcu przejrzymy na oczy?

Spektakl powstał w ramach czwartej edycji, objętego Mecenatem Miasta Katowice, projektu „Teatr 2.1”, we współpracy Teatru Śląskiego i X Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego w Katowicach.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne