EN

22.04.2021, 17:23 Wersja do druku

Katowice. Na osiedlu Witosa mają powstać dom kultury i park

Miejski dom kultury wraz z parkiem powstaną w Katowicach w rejonie ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego, na osiedlu Witosa. W czwartek miasto poinformowało o zawarciu umowy na wykonanie dokumentacji projektowej.

Inne aktualności

Dotąd na liczącym ponad 12 tys. mieszkańców os. Witosa nie ma takiej placówki. O zapotrzebowaniu na nią świadczy powodzenie realizowanego od 2018 r. w ramach budżetu obywatelskiego projektu "LOOK – dom kultury na Witosa", zakładającego organizację lokalnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych na osiedlu.

Z czwartkowej informacji biura prasowego katowickiego magistratu wynika, że do połowy br. zostanie opracowana koncepcja domu kultury, która pozwoli określić zakres przyszłej inwestycji, koszty budowy i utrzymania. Cytowany w informacji prezydent miasta Marcin Krupa przekonuje, że dzięki inwestycji zwiększy się oferta kulturalna i rekreacyjna w tej części Katowic.

"W tej sprawie rozmawialiśmy z mieszkańcami, by to oni powiedzieli, jakie mają oczekiwania wobec domu kultury i parku" – ocenił Krupa.

Według katowickiego samorządu głosy mieszkańców stały się podstawą do stworzenia tzw. koncepcji funkcjonalno-użytkowej miejsca. Przewiduje ona, że w nowym miejskim domu kultury znajdzie się m.in. sala wielofunkcyjna na potrzeby organizowania imprez i wydarzeń kulturalnych, ze sceną i widownią na ok. 200 miejsc, z ekranem, nagłośnieniem, oświetleniem, multimediami i kurtyną.

W obiekcie przewidziano hol, w którym będzie możliwa organizacja wystaw, z systemami podwieszania i podświetlania, salę baletową z parkietem, lustrami, nagłośnieniem, garderobami i sanitariatami, salę taneczno-ruchową, dwie sale zajęciowe – np. do nauki gry na instrumentach, salę do spotkań, pracownię plastyczną, pracownię ceramiczną i pokój dla matki z dzieckiem.

Wyposażenie obiektu ma też pozwolić na organizację imprez plenerowych. Chodzi o zadaszoną scenę plenerową, nagłośnienie, oświetlenie, a także ławy, krzesła i namioty. Dmuchany ekran, projektor, leżaki i pufy mają umożliwić organizację plenerowych projekcji filmowych. W nowym budynku MDK będą też działały klub seniora oraz rada dzielnicy.

Na terenie wokół budynku zostanie zainstalowany monitoring, pojawią się miejsca postojowe, chodniki i oświetlenie. Budynek ma zostać wkomponowany w nowy park miejski. Realizacja inwestycji zostanie podzielona na dwa etapy: w pierwszym powstanie budynek, w kolejnym park. Rozpoczęcie budowy przewidywane jest na 2022 r.

Budowa nowego domu kultury wraz z utworzeniem parku będzie – według biura prasowego magistratu – realizacją jednego z punktów "Umowy z mieszkańcami prezydenta miasta Katowice". Była to lista zobowiązań prezydenta Krupy, złożonych przed ostatnimi wyborami samorządowymi, w których starał się on o reelekcję.

Źródło:

PAP

Autor:

Mateusz Babak