EN

17.04.2024, 16:12 Wersja do druku

Katowice. Monodram Aleksandry Gosławskiej w Teatrze Śląskim

20 i 21 kwietnia na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego będzie można obejrzeć pokazy monodramu „Stand-up” Aleksandry Gosławskiej, w ramach jubileuszu 20-lecia Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego.

fot. mat. teatru

Pięć lat, właśnie tyle zajęło mi dostanie się do szkoły teatralnej. Dostałam się na lalki. Robię stand-up. O lalkach, o aktorstwie, o sobie. Monodram „Stand- up” to silny głos pokolenia aktorów wchodzących na rynek pracy. To również opowieść o zmaganiach i kosztach, jakie podejmują młodzi ludzie, żeby móc spełnić swoje marzenia. Jako widzowie zostajemy pozostawieni z najważniejszym pytaniem, ile finalnie warta jest sztuka i czy koniecznie trzeba ponosić takie koszty? Aleksandra Gosławska, wykorzystując schemat stand- upu oraz motyw duchów przeszłości, przyszłości i teraźniejszości (znany z OPOWIEŚCI WIGILIJNEJ Charlesa Dickensa), zabiera widzów do swojego świata – prezentując słodko-gorzką opowieść o własnej drodze artystycznej.

Duchami okazują się niepozorne przedmioty – jednopalczasta, zimowa rękawiczka, figurka Matki Boskiej czy ogromne ucho Wergiliusza – które dzięki sprawnej animacji Gosławskiej ożywają na scenie i prowadzą dialog z bohaterką.

Sztuka została nagrodzona m.in.:

GRAND PRIX XV Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF (2023)

Nagrodą Główną MARTA w kategorii "Authorial Acting" na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych Setkání/Encounter w Brnie (2023)

Więcej informacji na stronie teatru: teatrslaski.art.pl

Źródło:

Materiał nadesłany