EN

10.08.2021, 14:26 Wersja do druku

Katowice. „Lato w teatrze” w jednej z najstarszych dzielnic miasta

fot. Paweł Szymkowiak

W ostatnim tygodniu lipca – w dzielnicy Bogucice – rozpoczęły się półkolonie dla dzieci (8-12 lat) w ramach kolejnej edycji projektu „Lato w teatrze”.

W tym roku inicjatywa została zrealizowana dzięki współpracy Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” z Miejskim Domem Kultury „Bogucice-Zawodzie”, gdzie odbyły się liczne warsztaty: aktorskie, medialno-aktorskie, plastyczne oraz muzyczne. Zaprosiliśmy uczestników do zbudowania teatralnej narracji na temat jednej z najstarszych dzielnic Katowic – Bogucic. W trakcie poszukiwań wspólnie wykreowaliśmy własną mapę dzielnicy i oznaczyliśmy na niej miejsca, które mogą kryć skarby lub intrygować. Inspiracje do odkrycia takich zakątków czerpaliśmy poznając historie mieszkańców, analizując stare mapy, szukając śladów obecności Utopca i Beboka oraz odbywając twórcze spacery. Półkoloniści brali udział w twórczym spacerze po Bogucicach, a także – w zachęcającej do zdobywania wiedzy – grze terenowej. Dzieci poszukiwały również śląskich stworzeń i nagrywały program telewizyjny, między innymi na temat „beboków”. Do Miejskiego Domu Kultury zawitały starsze osoby związane z dzielnicą, które opowiadały na przykład o przyjaźni ze światowej sławy alpinistą – Jerzym Kukuczką.

Finał półkolonii zwieńczono spektaklem dla rodzin pt. „Nasze podwórko”. Wersja on-line przedstawienia jest udostępniona dla wszystkich – na kanale ŚTLiA „Ateneum” – na stronie YouTube (https://youtu.be/bKO-SOUwbdI) Uczestników boguckiego „Lata w teatrze” obdarowano upominkami od Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

Autorka tekstu: A.T. (uczestniczka programu Narodowego Centrum Kultury – „Praktykuj w kulturze” w ŚTLiA Ateneum w Katowicach) oraz Anna Nowak

fot. Paweł Szymkowiak

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne