EN
10.03.2022, 10:53 Wersja do druku

Katowice. Dziś „Czytanie dla Ukrainy. Zapiski z wojny” i zbiórka

10 marca 2022 roku, przed budynkiem Teatru Śląskiego o godz. 18.00 odbędzie się Czytanie dla Ukrainy. Zapiski z wojny. Zapiski, notatki, listy i poezję, które cały czas otrzymujemy od autorów z Ukrainy, będą czytali aktorzy i aktorki Teatru Śląskiego, a także osoby z Ukrainy. Czytaniu będzie towarzyszyć zbiórka na rzecz Ukrainy prowadzona przez katowicki oddział PCK.

fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

Na wszystkie spektakle Teatru Śląskiego są dostępne bezpłatne wejściówki dla osób z Ukrainy.

TEATR KONESERA W TEATRZE ŚLĄSKIM

14 marca 2022 roku (poniedziałek) o godz. 18.00 odbędzie się kolejny spektakl w ramach cyklu Teatr Konesera w Teatrze Śląskim. Spektakl „Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu", na podstawie powieści Elizy Orzeszkowej, w Teatrze im. Juliusza Osterwy wyreżyserował Jędrzej Piaskowski.

Lubelski spektakl, podobnie jak powieść, nie jest naturalistycznym dokumentem, a raczej rodzajem patriotycznej baśni, kreowanego na scenie marzenia o nowej wspólnocie społecznej. Źródłem inspiracji dla konstruowania tej fantazji jest wnikliwe spojrzenie Orzeszkowej na naturę, której autorka poświęca wiele uwagi, jakby szukała w niej odpowiedzi czy ratunku. A także na wieś i całą szeroko rozumianą kulturę ludową, w tym na systemem wartości oparty na kulcie pracy, życiu w zgodzie z porządkiem natury oraz etosie chrześcijańskim. Orzeszkowa przekuwa skompromitowane bądź zawłaszczone symbole dawnych czasów, motywy i obrazy w zbiór nowoczesnych wartości i idei, które łączą pod jednym sztandarem Polaków różnych pokoleń, poglądów i klas. Produkcja: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie. TEATR KONESERA W TEATRZE ŚLĄSKIM to przegląd przedstawień mistrzowskich pod Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne