EN

18.05.2021, 15:09 Wersja do druku

Katowice. Dyskusja w Teatrze Śląskim "Komu potrzebna jest śląskość"

fot. Przemysław Jendroska

W obliczu powszechnego spisu ludności, który odbywa się w czasie 100. rocznicy III powstania śląskiego, znów rozgorzały dyskusje o śląskiej tożsamości, narodowości, języku czy w ogóle specyfice (wyjątkowości?) Górnego Śląska i mieszkających tutaj ludzi. Czym w ogóle jest owa „śląskość” dziś, czym była kiedyś? O co walczymy? I czy warto…? Dlaczego jedni byli gotowi przelać za nią krew, a inni próbują jej odmawiać tym, którzy identyfikują się jako Ślązacy? Co bowiem zostaje z lokalności, jeśli nie potrafimy jej nazwać?

Teatr to dialog i bieżąca rozmowa z widzami podczas każdego wydarzenia artystycznego, dlatego zapraszamy na dyskusję tu i teraz, kiedy temat jest wciąż gorący i budzi emocje. Spierajmy się, szukajmy porozumienia, słuchajmy różnych argumentów.

W spotkaniu i dyskusji zaplanowanych na sobotę 22 maja o 17.00 udział wezmą prof. Irma Kozina, Szczepan Twardoch i Zbigniew Rokita – trzy osobowości, które nie boją się słownej konfrontacji. Będą rozmawiać. Będą się kłócić. Będzie można dołączyć. Całość poprowadzi Dariusz Kortko. Wejściówki na spotkanie w cenie 1 zł można nabyć online lub w Kasie teatru. Spotkanie będzie także transmitowane w sobotę na profilu Facebook Teatru Śląskiego.

Spotkanie jest częścią wydarzeń towarzyszących prapremierze „Pokory” w Teatrze Śląskim (reż. Robert Talarczyk), którą zaplanowano na 11 czerwca br.

Źródło:

Materiał nadesłany