EN

11.03.2021, 08:50 Wersja do druku

Katowice. 9. Festiwal Prawykonań – w zmienionej przez pandemię formule

18 kwietnia rozpocznie się w Katowicach dziewiąty Festiwal Prawykonań. Organizowane przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR) wydarzenie, poświęcone polskiej muzyce najnowszej, odbędzie się w tym roku w zmienionej wskutek pandemii formule.

fot. mat. organizatora

Festiwal odbędzie się w dwóch częściach: wiosennej i jesiennej, w formule hybrydowej – z udziałem publiczności w sali koncertowej i transmisjami na żywo w internecie. Bilety na wiosenne koncerty są już w sprzedaży.

Jak przekazała kierowniczka Działu Promocji NOSPR Iwona Sobczyk, wiosenna odsłona Festiwalu rozpocznie się 18, a zakończy 25 kwietnia. Złożą się na nią dwa koncerty i dwie artystyczne instalacje. Jesienią planowanych jest kolejnych sześć koncertów. Podczas tegorocznego festiwalu zabrzmią po raz pierwszy nowe utwory Cezarego Duchnowskiego, Marty Śniady, Mikołaja Laskowskiego, Aleksandra Nowaka, Karola Nepelskiego i wielu innych kompozytorów.

- Najważniejsze pozostaje bez zmian – ten festiwal daje możliwość przyjrzenia się najciekawszym nowym zjawiskom w polskiej muzyce, zetknięcia z twórczością szerokiej grupy kompozytorów reprezentujących różne pokolenia i podążających własnymi, odrębnymi ścieżkami. Podczas Festiwalu Prawykonań to właśnie kompozytorzy są w centrum uwagi. Celebrujemy ich kreatywność i odwagę, by konfrontować nas z przyzwyczajeniami, prowokować, rzucać wyzwania i zaskakiwać. Razem z nimi odkrywamy nowe wątki, stawiamy pytania i szukamy odpowiedzi - wyjaśniła dyrektorka NOSPR Ewa Bogusz-Moore.

Jak zapowiadają organizatorzy, wśród wątków podejmowanych przez zaproszonych w tym roku kompozytorów znajdą się nawiązania do literatury i teatru. Wątek teatralności muzyki pojawi się w utworze Mikołaja Laskowskiego, którego kompozycję NOSPR wykona 25 kwietnia. - Jeden z elementów scenograficznych – horyzont teatralny do opery Wagnera – zostanie z nami na dłużej jako bohater artystycznej instalacji "View" Barbary Kingi Majewskiej. Pracę od 18 kwietnia będzie można podziwiać w foyer NOSPR - podała Sobczyk.

Jesienią - wraz z orkiestrą AUKSO - zostanie zaprezentowana, adresowana do najmłodszych słuchaczy, wideoopera Jerzego Kornowicza z librettem Michała Rusinka. Podczas koncertu zamykającego festiwal - 26 listopada - zabrzmi m.in. nowy utwór Cezarego Duchnowskiego inspirowany twórczością Stanisława Lema. Tę kompozycję wykona orkiestra Klangforum Wien pod batutą szwajcarskiego dyrygenta Titusa Engela.

Festiwal Prawykonań dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorami Festiwalu są ASP w Katowicach i Rondo Sztuki. Program Festiwalu można znaleźć na stronie www.nospr.org.pl.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne