EN

31.05.2022, 11:09 Wersja do druku

Katowice. 5. Jubileuszowa edycja Festiwalu Open The Door

Gwiazdy światowego teatru wystąpią w czerwcu w Teatrze Śląskim i innych instytucjach w ramach 5.  Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR.

fot. mat. organizatora

IDEA FESTIWALU

Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR dzięki swej otwartości i inkluzywności jest jednym z najbardziej wyjątkowych festiwali w Polsce. Za sprawą tego przeglądu oddajemy głos tym, których okoliczności, społeczeństwo, choroba, brak środków finansowych, uwarunkowania społeczne i socjalne, niepełnosprawność, zepchnęły na margines, ludziom, których problemy zwykle ignorujemy; pokazujemy i oswajamy świat – skomplikowany, niejednoznaczny, na przekór pokusom uproszczeń i skrótów. Pokazujemy teatr, który może jednoczyć, budować porozumienie, który ma odwagę znaczyć.

Program Festiwalu obejmuje m.in. prace artystów z niepełnosprawnością oraz twórców z defaworyzowanych grup społecznych, które jasno dowodzą, że twórcy ci pozostają równoprawnymi obywatelami artystycznego świata. Ich projekty mają wspaniałą artystyczną jakość, a kreatywność nierzadko zaskakuje. Prezentujemy spektakle dotykające ważnych kwestii społecznych, bo to sprawy dotyczące nas wszystkich. Otwieramy też drzwi teatru, organizując wydarzenia w przestrzeni otwartej, aby przyciągnąć nowych potencjalnych widzów, także tych, którzy być może nie mieli wcześniej kontaktu ze sztuką teatru.

Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR jest wydarzeniem otwartym na różne formy teatralne i artystyczne, ma łączyć, zderzać, konfrontować, prezentować różne metody pracy, sposoby myślenia o teatrze i o świecie. Ma charakter przeglądu, jego formuła obejmuje zróżnicowane stylistycznie przedsięwzięcia, zarówno przedstawienia teatrów niezależnych, jak i spektakle teatru repertuarowego. W ramach programu festiwalu prezentowane są spektakle teatralne, przedstawienia i działania plenerowe, projekcje filmowe, spotkania z zaproszonymi gośćmi, czytania performatywne, dyskusje, koncerty, słuchowiska oraz inne interdyscyplinarne wydarzenia. Różnorodność prezentowanych form sztuki – teatr, taniec, spektakle współczesnej sztuki cyrkowej pozwalają nam na dotarcie do widzów należących do różnych grup społecznych i wiekowych.

CO ZOBACZYMY W TYM ROKU?

Rok 2022 to szczególny czas dla naszego teatru – to rok jubileuszy. Świętujemy 150 lat teatru, 110 sceny polskiej, 25 lat działającej przy naszym Teatrze Rady Mecenasów, 5 lat działania Fundacji Teatru Śląskiego „Wyspiański” oraz 5 lat istnienia Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR.

To jednocześnie trudny czas - wychodzenia z pandemii i pamięci o jej ofiarach, a także mierzenia się z doświadczeniem i skutkami wojny toczącej się w Ukrainie. Podczas najbliższej edycji festiwalu chcemy w szczególny sposób zwrócić uwagę na temat uchodźców, na niepokój, który towarzyszy dziś wielu ludziom – często naszym sąsiadom. Zaprezentujemy więc projekty zrealizowane przez artystów z Ukrainy oraz Białorusi. Pokażemy też poruszający spektakl teatru z Kosowa, który właśnie zdobył główną nagrodę jury na festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie. Podczas jubileuszowej edycji festiwalu będą z nami uznani twórcy i zespoły – ogromnie cieszymy się między innymi na spotkanie z Oskaras Korsunovas theatre / Vilnius City Theatre. W ramach festiwalu zespół zaprezentuje przedstawienie „Otello” w reżyserii jednego z najbardziej interesujących i uznanych reżyserów europejskich Oskarasa Korsunovasa. Litewska inscenizacja dramatu Szekspira podkreśla temat rasizmu, wykluczenia, inności, tym samym znakomicie wpisując się w ideę Festiwalu OTD. W programie nie zabraknie obecnego w każdej dotychczasowej edycji festiwalu Teatru 21 – wyjątkowego zespołu, którego trzon stanowią osoby z zespołem Downa, choć tym razem Teatr 21 pojawi się w Katowicach w nietypowym projekcie – solowym spektaklu z udziałem słynnej, pochodzącej z Tychów pływaczki Karoliny Hamer. Za sprawą projektu „W tłumaczeniu” w reż. Wojtka Ziemilskiego wspólnie odkryjemy, jak niezwykła może być poezja tworzona… w języku migowym. Od pięciu lat prezentujemy przecież spektakle i projekty, które przełamują stereotypy i komunikacyjne bariery.

Jak zawsze podczas festiwalu zaprezentujemy różnorodne teatralne formy. Zaprosimy Państwa m.in. na niezwykle oryginalny i poruszający lalkowy spektakl „Robot” zrealizowany przez Unię Teatr Niemożliwy oraz chilijskiego artystę Davida Zuazolę. Spektakl zdobył właśnie Grand Prix Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”.

Jak widać, program tegorocznego Festiwalu będzie w pełni międzynarodowy – naszymi gości będą m.in. zespoły i twórcy z Litwy, Chile, Ukrainy, Białorusi, Kosowa, Hiszpanii, Czech oraz oczywiście znakomite zespoły polskie. Jak zwykle też nasz Festiwal wyjdzie poza teatr – w jego ramach planujmy bowiem również realizację wydarzeń w przestrzeni otwartej – spektakli i projektów plenerowych. Na placu przed budynkiem Teatru zaprezentujemy przedstawienie „Migrare” hiszpańskiej grupy Compañía Maduixa inspirowane tematem migracji, które zdobyło nagrodę „Moritz FiraTàrrega Award” dla najlepszej premiery na Międzynarodowym Festiwalu FiraTàrrega 2021. Na parkingu Uniwersytetu Śląskiego natomiast zaprezentujemy spektakl „Eurydyka” w wykonaniu jednego z najbardziej uznanych polskich zespołów realizujących przedstawienia plenerowe – poznańskiego Teatru Biuro Podróży.

Wydarzeniem inaugurującym festiwal będzie spektakl zrealizowany w ramach programu rezydencji dla artystów z Ukrainy, nad którym patronat objęło Forum Dyrektorów Województwa Śląskiego. „5:00. UA” w reżyserii Julii Maslak to opowieść o doświadczeniu wojny widzianej oczami każdej z uczestniczek projektu.

PROGRAM FESTIWALU:

OPEN THE DOOR

19 – 26 czerwca 2022

19 czerwca | niedziela

18.00 | Scena w Malarni

5:00 UA

spektakl przygotowany w ramach programu rezydencyjnego dla artystów z Ukrainy, realizowanego pod patronatem Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego

20 czerwca | poniedziałek

19.00 | Scena w Malarni

HAMER SIT-UP

Teatr 21 i STUDIO teatrgaleria (Warszawa / Polska)

21 czerwca | wtorek

18.00 | Duża Scena

OTHELLO

Oskaras Korsunovas / Vilnius City Theatre (Litwa)

22 czerwca | środa

16.00 | Scena w Malarnii

BRACIA

Teatr ubogich (Katowice | Polska)

18.00 | Plac Teatralny

MIGRARE

Cia. Maduixa (Hiszpania)

19.00 | Duża Scena

FATHERLAND

Jan Mocek & Jan Mocek (Czechy)

23 czerwca | czwartek

19.00 | Scena w Malarni

KRZYKUCHA. STAND UP (FOR YOUR RIGHTS) COMEDY

Jan Shostak, Komuna Warszawa (Warszawa / Polska)

21.30 | Parking Uniwersytetu Śląskiego, ul. Bankowa 12 (wejście od ul. Moniuszki)

EURYDYKA

Teatr Biuro Podróży (Poznań / Polska)

24 czerwca | piątek

17.00 | Kino Światowid, ul. 3 Maja 7

SONATA

reż. Bartosz Blaschka

Projekcja filmu z audiodeskrypcją oraz napisami dla Głuchych, przed filmem spotkanie o kulturze Głuchych

(tłumaczone na PJM), prowadzenie Kinga Hołda-Justycka

20.30 | Duża Scena

ŻELAZNY PANCERZ

koncert Tomka „KOWALA” Kowalskiego z zespołem

25 czerwca | sobota

17.00 | Scena Kameralna

A JA ŻYJĘ BARDZO

Fundacja Pod Sukniami (Szczecin / Polska)

19.00 | Scena w Malarni

W TŁUMACZENIU

kooprodukcja: Wrocławski Teatr Współczesny (Wrocław / Polska),

Wojtek Ziemilski (Warszawa / Polska)

26 czerwca | niedziela

16.00, 18.00 | Scena Kameralna

ROBOT

Unia Teatr Niemożliwy (Warszawa / Polska & David Zuazola (Chile)

19.30 | Duża Scena

A.Y.L.A.N

City Theatre Gijilan (Kosowo)

Źródło:

Materiał własny