EN

31.08.2021, 08:15 Wersja do druku

Katowice. 24-godzinny performance Kamili Baar przed Galerią Katowicką

Dobę – tyle czasu Kamilla Baar spędzi zamknięta w przeszklonym pomieszczeniu w centrum miasta. Performance popularnej aktorki to awangardowa interpretacja mitu o Orfeuszu i Eurydyce oraz tekstu ,,Cienie. Eurydyka mówi” autorstwa noblistki, Elfriede Jelinek. Wydarzenie odbędzie się na placu przed Galerią Katowicką, w dniach 4-5 września, w godz. 6:00-6:00. Udział jest bezpłatny.

fot. mat. organizatora

Kobieta w klatce społecznych oczekiwań. Współczesna Eurydyka

Niebawem przestrzeń przed Katowicką zamieni się w scenę teatralną, a przechodnie staną się widzami niezwykłej inscenizacji zatytułowanej „Cienie. Eurydyka mówi (Czułość. Jestem. 24 h)”. Monodram Kamilli Baar, jednej z najbardziej rozpoznawalnych aktorek filmowych i telewizyjnych, to próba zmierzenia się z patriarchalnymi oczekiwaniami względem ,,płci pięknej”. W trakcie spektaklu artystka zakwestionuje mit ,,kobiety idealnej”, przekładając na język swojego ciała oraz współczesną formę komunikacji starożytną opowieść o Orfeuszu i Eurydyce oraz tekst ,,Cienie. Eurydyka mówi” Elfriede Jelinek. Uwięziona w szklanej klatce z wężem – symbolem osobistego Hadesu wielu kobiet – przez 24 godziny będzie wystawiona na nieustanną obserwację przypadkowej publiczności, która mimowolnie odegra rolę cerbera.

-
Napawa mnie dumna, że poprzez sztukę mogę reprezentować jednostki, których na co dzień pozbawia się swobody wyrażania siebie. Inscenizacja w reżyserii Katarzyny Borkowskiej to nie tylko studium kobiety będącej pod ciągłą presją i kontrolą społeczną, ale przede wszystkim akt dopuszczenia jej do głosu. W przeciwieństwie do oryginalnych źródeł, na których oparty jest nasz projekt, ta historia niesie nadzieję na happy end mówi Kamilla Baar. - Gorąco zapraszam wszystkich, w pierwszy weekend września, przed Galerię Katowicką, gdzie zaprezentujemy obraz współczesnej Eurydyki - kobiety silnej i niezależnej - wyłoniony ze skrajnych emocji, wewnętrznych metamorfoz i kontrastujących ze sobą postaci – dodaje.

Teatr różnorodności

Spektakl ,,Cienie. Eurydyka mówi (Czułość. Jestem. 24 h)” to element 4. Międzynarodowego Festiwalu Open The Door, organizowanego przez Fundację Teatru Śląskiego „Wyspiański” oraz artystyczny kolektyw w składzie: Teatr Śląski, Teatr Mały w Tychach, Galeria La Squadra i Galeria Katowicka. Program wydarzenia jest niezwykle różnorodny, obfituje w tradycyjne, plenerowe i wirtualne spektakle, widowiska taneczne i cyrkowe, seanse filmowe, performance czy debaty i spotkania z artystami. Festiwalowi przyświeca idea zaproszenia osób o odmiennych doświadczeniach, wywodzących się z różnych grup społecznych, etnicznych czy zawodowych, stałych bywalców teatralnych i tych, którzy ze sztuką już dawno nie mieli styczności, do wspólnego tworzenia płaszczyzny porozumienia na gruncie kultury.

- Jako współorganizator, zyskującego z roku na rok na popularności festiwalu sztuki offowej, chcemy pokazać, że wpisana w nazwę wydarzenia otwartość nie ogranicza się tylko do nowatorskich form teatralnych, ale wykracza daleko poza ramy artystycznego wyrazu.  Zjawisko wykluczenia oraz potrzeba kategoryzacji nadal są silnie zakorzenione w społeczeństwie, dlatego różnorodność stanowi niezwykle istotny aspekt inscenizacji ,,Cienie. Eurydyka mówi (Czułość. Jestem. 24 h)”, jak i całego przedsięwzięcia – mówi Anna Szczerkowska, Marketing Manager Galerii Katowickiej.

Wydarzenie odbędzie się na placu przed Galerią Katowicką, w dniach  4-5 września, w godz. 6:00-6:00. Czas trwania spektaklu to 24 godziny. Udział jest bezpłatny.

Źródło:

Materiał nadesłany