EN

27.09.2022, 17:19 Wersja do druku

Katowice. 14 Międzynarodowy Festiwal Lalek - od jutra

mat. teatru

14 przedstawień przygotowanych przez teatry lalkowe z pięciu krajów wypełni program rozpoczynającego się w środę 14. Międzynarodowego Festiwalu Lalek „Katowice Dzieciom”. 14 teatrów zaprezentuje swoje spektakle do 1 października.

Jak przekazała we wtorek kierowniczka literacka organizującego wydarzenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum Renata Chudecka, myślą przewodnią tegorocznej, czwartej edycji festiwalu, będą relacje międzypokoleniowe.

„Do udziału w festiwalu komisja kwalifikacyjna wybrała spośród ponad 50 zgłoszeń inscenizacje które – odwołując się w rozmaity sposób do dialogu między generacjami dzieci, młodzieży i dorosłych – zachęcają do refleksji nad źródłem konfliktów czy izolacji oraz budowaniem więzi między osobami z różnych pokoleń” – wyjaśniła Chudecka.

W ciągu czterech dni wystąpią zespoły z Litwy, Niemiec, Słowacji i Węgier oraz dziesięć teatrów polskich (w tym gospodarze). „Zobaczymy spektakle wykorzystujące klasyczny teatr lalek, a także jego nowoczesne, czasem eksperymentalne formy, jak wirtualny +Król elfów+ wg ballady Johanna Wolfganga Goethego z niemieckiego Puppentheater Zwickau” – zapowiedziała Chudecka.

„Będziemy go oglądać na obrotowych fotelach w okularach 360 stopni! Na pewno wzbudzi ogromne zainteresowanie. Podobnie jak +Dziennik Jakuba+ z Kowna, który swoją premierę miał krótko przed końcem sezonu i został zakwalifikowany w ostatniej chwili” – dodała przedstawicielka katowickiego Ateneum.

Spektakle grane będą na czterech scenach: w Ateneum, w Pałacu Młodzieży oraz dwóch scenach Teatru Śląskiego (kameralnej i scenie w malarni). Festiwal ma charakter międzynarodowego konkursu, z udziałem dziewięciu spośród czternastu prezentujących się teatrów.

Na festiwalu wystąpią, w konkursie i poza nim: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu („Kruk krukowi”), Teatr Maska w Rzeszowie („Biruta i tajemnica rzeki”), Puppentheater Zwickau („Król elfów”), Teatr Guliwer z Warszawy („Czy umiesz gwizdać, Joanno?”), Teatr Lalek Arlekin w Łodzi („Tata”), Mesebolt Bábszínház z Szombathely („Lenka i wróżka”) i Teatr Rawa z Katowic („Angekok. Opowieść arktyczna”).

W festiwalu udział wezmą też: Teatr Lalki i Aktora w Łomży („Lew i ptak”), Lutkovno gledališče z Mariboru („Pinokio”), Kauno valstybinis leliu teatras z Kowna („Dziennik Jakuba”), Teatr Śląski z Katowic („5:00. UA”), Grupa Coincidentia z Białegostoku („Ściana z widokiem”), Teatr Baj Pomorski w Toruniu („Księga dżungli”), a także katowickie Ateneum („Robinson”).

W Galerii Ateneum – po raz pierwszy w Katowicach – zaprezentowane zostaną prace laureatów kilku edycji międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub formy teatralnej „Animatus”. Na dziedzińcu Ateneum pojawi się natomiast instalacja artystyczna Mony Tusz „Ptaszarnia”.

Wydarzenie objęto honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz prezydenta Katowice Marcina Krupy. Patronuje mu też Polski Ośrodek Lalkarski „Polunima”. Festiwal dofinansowano ze środków resortu kultury z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Źródło:

PAP

Autor:

Mateusz Babak