EN

21.10.2020, 13:40 Wersja do druku

Kalisz. Muzyczna prapremiera w Teatrze Bogusławskiego

Kryminalna intryga najnowszej produkcji Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu rozgrywa się w kultowym lokalu "Piekiełko", mieszczącym się w piwnicy nieistniejącego już Hotelu Prosna. Na Dużej Scenie wystąpi szesnaścioro aktorów i aktorek; premiera zaplanowana jest na 24 października.

„Piekiełko” w Hotelu Prosna, rok 1986. W tej enklawie luksusu, w mieście – jeszcze – wojewódzkim, trwają gorączkowe przygotowania do wieczornej dyskoteki. Fryzjerki lakierują puszyste loki spóźnionych klientek, panie (lżejszych i cięższych obyczajów) kompletują cekinowe kreacje, znudzony taksówkarz czeka na podchmielonych klientów, a cinkciarze i inne typy spod ciemnej gwiazdy przeliczają przyszłe zyski. Jeszcze nie wiedzą, że ten wieczór potoczy się zupełnie inaczej, niż planują…

Choć scenariusz spektaklu „Prosna. Kryminał muzyczny" na pierwszy rzut oka może wydawać się literacką fikcją, niejasne losy najsłynniejszego kaliskiego hotelu niewątpliwie pozwalają puścić wodze wyobraźni. Powstały w 1977 roku budynek, laureat konkursu Mister budownictwa ‘77, duma miasta i symbol PRL-owskiej nowoczesności, przez trzydzieści trzy lata funkcjonowania gościł wiele znakomitości ze świata rozrywki, muzyki, sztuki, sportu i - oczywiście - polityki. Historie i dramaty, które rozgrywały się przy ich udziale w hotelowym „Piekiełku", przeszły już do lokalnych legend.

Kaliscy aktorzy pod wodzą reżysera Łukasza Czuja garściami czerpią z tych opowieści, tworząc energetyczne widowisko, pełne muzyki, humoru i nostalgii. Utkana ze wspomnień i wyobrażeń kryminalna historia przedstawia całą galerię groteskowych postaci, z których każda skrywa mroczne – często nieco absurdalne – tajemnice.

Na Dużej Scenie zagra szesnaścioro aktorów i aktorek z kaliskiego zespołu. W rolę dyrektora Hotelu wcieli się Lech Wierzbowski, jego żonę zagra Bożena Remelska. W roli Bronisława Ostrego, kapitana Milicji Obywatelskiej z Warszawy, zobaczymy Michała Wierzbickiego.

W spektaklu zagrają również: Izabela Beń-Olejniczak, Malwina Brych, Agnieszka Dulęba-Kasza, Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska, Ewa Kibler, Aleksandra Pałka, Zbigniew Antoniewicz, Jakub Łopatka, Wojciech Masacz, Dariusz Sosiński, Marcin Trzęsowski. W spektaklu zagra również dwójka nowych aktorów, którzy w sierpniu dołączyli do w kaliskiego zespołu – Błażej Stencel zagra magistra archeologii, a Karol Biskup taksówkarza.

Nad scenariuszem pracowali Michał Chludziński i Łukasz Czuj, muzykę napisał Marcin Partyka, a scenografię i kostiumy zaprojektowała Elżbieta Rokita. Choreografię przygotowali Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka. W zespole na żywo zagrają muzycy: Rafał Gubański, Artur Pacak, Tomasz Ratajczak, Adam Wajdzik, Szymon Wieczorkiewicz. Korepetycji wokalnych udzielała aktorom Dorota Wróblewska. 

Więcej informacji i bilety na www.teatr.kalisz.pl

Źródło:

Materiał własny