EN

27.09.2021, 08:24 Wersja do druku

Kalisz. Danuta Stenka z Grand Prix 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej

Danuta Stenka za rolę Charlotty w spektaklu "Sonata jesienna" Ingmara Bergmana w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, z Teatru Narodowego w Warszawie otrzymała Grand Prix 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej. Nagrodzeni zostali także m.in. Katarzyna Herman i Jacek Braciak.

fot. mat. organizatora

61. edycja Kaliskich Spotkaniach Teatralnych trwała od 18 do 25 września. O Grand Prix walczyło 69 aktorów i aktorek z całej Polski.

Jury w składzie: Kalina Zalewska, Marcin Hycnar, Janusz Łagodziński, Marcin Zawada, po obejrzeniu 14 spektakli konkursowych, zdecydowało, że Grand Prix 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej w wysokości 11 tys. zł oraz statuetkę Wojciecha otrzyma Danuta Stenka za rolę Charlotty w spektaklu "Sonata jesienna" Ingmara Bergmana w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, z Teatru Narodowego w Warszawie.

fot. mat. organizatora

Pierwszą Nagrodę Aktorską (w wysokości 7 tys. zł każda) ex aequo otrzymali: Katarzyna Herman za rolę Matki w spektaklu "Kruk z Tower" Andrieja Iwanowa w reż. Aldony Figury, z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy oraz Jacek Braciak za rolę Andrzeja w spektaklu "Wstyd" Marka Modzelewskiego w reż. Wojciecha Malajkata, z Teatru Współczesnego w Warszawie.

Druga Nagroda Aktorska (w wysokości 5,5 tys. zł każda) ex aequo trafiła do: Izy Kuny za rolę Małgorzaty w spektaklu "Wstyd" Marka Modzelewskiego w reż. Wojciecha Malajkata, z Teatru Współczesnego w Warszawie oraz Izabeli Wierzbickiej za rolę w spektaklu "Czytanie ścian" wg Mariusza Szczygła w reż. Rudolfa Zioły, z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

fot. mat. organizatora

Trzecią Nagrodę Aktorską (w wysokości 4 tys. zł każda) przyznano ex aequo: Agnieszce Suchorze za rolę Wandy w spektaklu "Wstyd" Marka Modzelewskiego w reż. Wojciecha Malajkata, z Teatru Współczesnego w Warszawie oraz Konradowi Szymańskiemu za rolę Syna w spektaklu "Kruk z Tower" Andrieja Iwanowa w reż. Aldony Figury, z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy.

Jury zdecydowało, że Nagroda Specjalna (o łącznej wartości 10 tys. zł) za grę zespołową trafi do Moniki Frajczyk, Mai Pankiewicz, Bartosza Bieleni i Marcina Czarnika za role w spektaklu "Dług" na podstawie książki Davida Graebera "Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat" w reż. Jana Klaty, z Teatru Nowego Proxima w Krakowie.

Nagrodę im. Ignacego Lewandowskiego za rolę epizodyczną (w wysokości 2 tys. zł) przyznano Agnieszce Dzięcielskiej za rolę Barmanki w spektaklu "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej w reż. Radosława B. Maciąga, z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Wyróżnienia aktorskie (w wysokości 2 tys. zł każde) przyznano: Agnieszce Przepiórskiej za rolę w spektaklu "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" Piotra Rowickiego w reż. Anny Gryszkówny, z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART oraz Karolowi Biskupowi za rolę Parchy w spektaklu "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej w reż. Radosława B. Maciąga, z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Specjalną Nagrodę Aktorską ufundowaną przez "E-TOTO Zakłady Bukmacherskie" (w wysokości 2,5 tys. zł) za rolę komediową nagrodzono Grzegorza Małeckiego za postać Ułana w spektaklu "Fatalista. Singerowska historia w V aktach" Tadeusza Słobodzianka w reż. Wojciecha Urbańskiego, z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy.

Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza ufundowaną przez ZASP (w wysokości 3 tys. zł) przyznano Arturowi Święsowi za rolę Führera w spektaklu "On wrócił" Timura Vermesa w reż. Roberta Talarczyka, z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Specjalną Nagrodę Aktorską, którą ufundowali właściciele Hotelu-Restauracji "Pałac Tłokinia", Angelika i Piotr Mazek dla aktorki na początku drogi artystycznej (w wysokości 3 tys. zł) otrzymała Zuzanna Saporznikow za rolę Ewy w spektaklu "Sonata jesienna" Ingmara Bergmana w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, z Teatru Narodowego w Warszawie.

WERDYKT PLEBISCYTU PUBLICZNOŚCI

Miano "Naj-Bogusławskiego spektaklu" otrzymał "Wstyd" Marka Modzelewskiego w reż. Wojciecha Malajkata, z Teatru Współczesnego w Warszawie.

Miano "Naj-Bogusławskiej aktorki" oraz voucher na tygodniowy pobyt w Apartamentach Klifowa Rewal położonych przy samym morzu ufundowany przez MTM Consulting Developer przyznano Katarzynie Herman za rolę Matki w spektaklu "Kruk z Tower" Andrieja Iwanowa w reż. Aldony Figury z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy.

Źródło:

PAP