EN

29.03.2022, 09:50 Wersja do druku

Kalisz. 62. Kaliskie Spotkania Teatralne odbędą się w maju

grafika Dawid Ryski

62. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych potrwa od 7 do 14 maja. W 14 spektaklach konkursowych wystąpi 103 aktorek i aktorów - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu Bartosz Zaczykiewicz.

Konkursowy prolog festiwalu odbędzie się 23 kwietnia w Krakowie. Na „Dziady” Mickiewicza z Teatru im. Juliusza Słowackiego w reżyserii Mai Kleczewskiej będzie można dojechać festiwalowym autokarem. "Tego spektaklu praktycznie nie da się zagrać na innej scenie, zachwycające neobarokowe wnętrze krakowskiego Teatru Słowackiego jest jego nieodłączną częścią" – powiedział Zaczykiewicz. W "Dziadach" zagrają m.in. Jan Peszek, Lidia Bogaczówna, Marcin Kalisz oraz Dominika Bednarczyk.

Stacjonarną część KST w sobotę 7 maja otworzy "Awantura w Chioggi" Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W zrealizowanej z rozmachem komedii autorstwa Carlo Goldoniego wystąpią m. in. Grzegorz Gzyl i Agata Bykowska. "Inscenizacja z mnóstwem atrakcji, z akrobacjami. Pojawi się na scenie basen, szereg frenetycznych ról i kawał aktorskiej roboty" - zapowiedział dyrektor.

Drugiego dnia na Scenie Kameralnej zagrają - jak powiedział Zaczykiewicz - "młodzi, zdolni" w amerykańskiej komedii "Źli Żydzi" z Gdyńskiego Centrum Kultury: Barbara Liberek, Karolina Bacia, Jan Marczewski i Hubert Paszkiewicz. "Przedstawienie grane jest w bardzo szybkim tempie i jest zrobione w sposób farsowy. Jest też bardzo mądre. Metafora, którą niesie, jest bardzo głęboka. Czwórka młodych aktorów gra bardzo frenetycznie, nie dając chwili na wytchnienie publiczności" - ocenił Zaczykiewicz.

Tego samego dnia, na Dużej Scenie, wraz z opolskim zespołem w spektaklu "Badania ściśle tajne" w reż. Norberta Rakowskiego wystąpi Katarzyna Herman - zdobywczyni pierwszej nagrody aktorskiej i nagrody publiczności ubiegłorocznej edycji KST. Przedstawienie – według szefa kaliskiej sceny – "bardzo mocno dotyka naszej współczesności. (...) Porusza kwestię klimatu, współistnienia ludzi i sztucznej inteligencji. Przedstawienie nie jest krótkie i mocno wbija w fotel".

W poniedziałek "Zaraza" na podstawie powieści "Dżuma", zrealizowana przez islandzką reżyserkę Unę Thorleifsdottir z zespołem Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach z Joanną Kasperek na czele. Wieczorem będzie można zobaczyć "Tchnienie" z Teatru Narodowego w Warszawie wyreżyserowane przez Grzegorza Małeckiego.

Kolejnego dnia publiczność zobaczy m.in. Adama Ferencego i Łukasza Lewandowskiego w "Sztuce intonacji" z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy. Zdaniem Zaczykiewicza "kunszt aktorów w tej wybitnej sztuce o teatrze ogląda się z fascynacją". Półmetek festiwalu to kolejne dwa przedstawienia: "Dom lalki. Część 2" z Teatru Nowego w Zabrzu z główną rolą Magdaleny Waligórskiej-Lisieckiej oraz "Śnieg" w koprodukcji teatrów z Krakowa, Warszawy, Katowic i Gdańska, z udziałem m.in. znanych z Narodowego Starego Teatru w Krakowie aktorów: Iwony Budner, Juliusza Chrząstowskiego, Szymona Czackiego oraz Artura Święsa.

Na czwartek dla widzów zaplanowano "Wujaszka Wanię" z Teatru Ludowego w Krakowie z Mają Pankiewicz oraz "Niespodziewany powrót" z Teatru IMKA w Warszawie w gwiazdorskiej obsadzie. "Tę dwuosobową sztukę na Dużej Scenie zagrają Daniel Olbrychski i Tomasz Karolak" – poinformował dyrektor.

W piątek zespół Teatru Współczesnego w Warszawie przedstawi "Kto chce być Żydem?" Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata. Na scenie wystąpią m.in. Iza Kuna, Krzysztof Dracz, Andrzej Zieliński oraz Barbara Wypych.

Ostatniego dnia zaprezentowana zostanie sztuka kaliskiej sceny "Kim jest pan Schmitt?" z Marcinem Trzęsowskim oraz "Cudzoziemka" na podstawie powieści Marii Kuncewiczowej z Teatru Polskiego w Poznaniu, w której główną rolę gra Alona Szostak.

Czteroosobowe jury, jak co roku, przyzna nagrody dla najlepszych aktorek i aktorów w kilku kategoriach – Grand Prix, indywidualne nagrody aktorskie, nagrodę za wybitną rolę epizodyczną, nagrodę dla młodej aktorki i młodego aktora oraz wyróżnienia aktorskie. Werdykt zostanie ogłoszony w sobotę 14 maja na gali zakończenia festiwalu.

"Większość spektakli to teatralne nowości, a wybór był bardzo trudny. Przy tworzeniu festiwalu nigdy nie miałem takiego problemu z wyborem" – powiedział dyrektor Zaczykiewicz.

Każdego dnia po spektaklach widzowie będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z artystami, które poprowadzi Jacek Wakar – krytyk teatralny, dziennikarz. Po rozmowach z twórcami w Klubie Festiwalowym codziennie około godz. 22-23 będą miały miejsce koncerty na żywo pod szyldem "Nocna muzyka".

Festiwalowi towarzyszyć będą wydarzenia, organizowane przez zaprzyjaźnione instytucje kultury. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprosi na instalację artystyczną "Have a nice cry!". Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień organizuje wystawę fotografii Magdaleny Franczuk "Salamandra". Z kolei kino CKiS zaprezentuje spektakl dla dzieci "Motyl" w reżyserii Michała Grzybowskiego.

Ceny biletów wahają się od 70 do 140 zł, wejściówki od 10 do 40 zł.

Źródło:

PAP

Autor:

Ewa Bąkowska