EN

27.04.2021, 08:39 Wersja do druku

Kalina Cyz: Teatr Telewizji wzmocnił swoje kompetencje repertuarowe

W lutym tego roku Agencja Kreacji Teatru TV została przekształcona w Teatr Telewizji i ta jednostka organizacyjna - Teatr Telewizji - wzmocniła swoje kompetencje repertuarowe - powiedziała PAP nowa dyrektor Teatru Telewizji i zarazem redaktor naczelna TVP Kultura Kalina Cyz.

fot. mat. prasowe TVP

Polska Agencja Prasowa: Powstało zamieszanie medialne, bowiem z części publikacji wynika, że Agencja Kreacji Teatru Telewizji (AKTTV) została zlikwidowana, a inne źródła podają, iż istnieje i zmiana nastąpiła tylko na stanowisku szefa AKTTV, na którym pani zastąpiła dotychczasową p.o. dyrektora Kalinę Zalewską. Jak faktycznie wygląda organizacyjnie i strukturalnie sytuacja?

Kalina Cyz: W lutym tego roku Agencja Kreacji Teatru Telewizji została przekształcona w Teatr Telewizji i ta jednostka organizacyjna - Teatr Telewizji - wzmocniła swoje kompetencje repertuarowe. Natomiast kompetencje produkcyjne, czyli to wszystko, co dotyczy wyprodukowania spektaklu zostało przeniesione do Agencji Kreacji Filmu i Serialu TVP. Chcę jeszcze raz podkreślić, że nie jest to likwidacja jednostki, lecz jej przekształcenie. Ma ono na celu transparentność i przejrzystość toku produkcji spektakli teatralnych.

PAP: Jest pani również dyrektorem TVP Kultura, z wykształcenia muzykologiem. W związku z tym, że objęła pani obowiązki szefowej Teatru Telewizji, czy zamierzają państwo zatrudnić jakichś nowych, merytorycznych doradców, np. teatrologów?

K. C.: Głos ekspertów jest zawsze ważny, ale dziś nie przewiduję angażowania doradców. Wnoszę do Teatru Telewizji doświadczenie prowadzenia kanału w całości poświęconego tematyce kulturalnej, w tym teatralnej.

PAP: W zapowiedziach pani poprzedniczek Ewy Millies-Lacroix i Kaliny Zalewskiej była mowa o tym, że planowane są w paśmie Jedynki dwie premiery Teatru Telewizji miesięcznie. Czy te zamierzenia zostaną podtrzymane?

K. C.: Obecnie sytuacja wygląda tak, że plany związane z Teatrem Telewizji muszą uwzględniać także plany repertuarowe innych anten. To jest istotne, bo proszę pamiętać, że swoje pasma teatralne ma również TVP Kultura, TVP Kultura 2, TVP Polonia i TVP Historia. Co więcej TVP Historia, która dziś pokazuje rocznie około 30 spektakli powtórkowych, ma plany zamówień i produkcji własnych spektakli premierowych. TVP ABC również zamawia spektakle dla dzieci. Ważne jest zatem rozeznanie w rzeczywistych potrzebach i planach również i tych anten. Jeśli chodzi o jesienną ramówkę - to potwierdzam, że planujemy w Jedynce dwie premiery w miesiącu.

Myślę, że bardzo ważną informacją jest też to, że od dłuższego czasu zabiegałam o zakup Teatroteki, czyli spektakli młodych reżyserów, które realizowane były w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Udało nam się to wreszcie sfinalizować i mamy cykl pięćdziesięciu premierowych spektakli, które również w ramach Teatru Telewizji będziemy pokazywać na różnych antenach TVP. To są przedstawienia młodych reżyserów i dramaturgów, ale one nie pojawią się "w zamian", będą stanowiły drugi filar naszej oferty teatralnej. Dzięki Teatrotece śmielej będziemy sięgać po klasykę – co w roku Różewicza, Norwida i Lema dziwić nie powinno.

PAP: W związku z tym, że jest pani również dyrektorem TVP Kultura chce zapytać, czy nastąpi jakaś zmiana i spektakle telewizyjne będą mocniej obecne na pani antenie?

K. C.: Na antenie TVP Kultura jest bardzo dużo "teatru". Są to nie tylko przedstawienia, ale i dokumenty, reportaże i aktualności dotyczące premier w kraju i za granicą. TVP Kultura ma pasmo wtorkowe i wtedy pojawia się teatr repertuarowy, a czasem teatr tańca lub teatr operowy. Mamy pasmo sobotniego teatru. W niedzielę w ramach pasma familijnego "Od ucha do ucha" obok koncertów, animacji, baletów emitujemy nierzadko przedstawienia dla dzieci, a w naszej kultowej propozycji "Niedziela z…", gdy bohaterem jest aktorka, aktor bądź reżyser - także pokazujemy przedstawienia Teatru Telewizji. Do tego dochodzi kanał streamingowy TVP Kultura 2, który też ma swoją propozycję teatralną. Są takie tygodnie, że na antenach TVP Kultura pokazujemy pięć lub sześć spektakli.

Niemniej Teatr Telewizji nie łączy się teraz z TVP Kultura, łączy go tylko osoba dyrektora. Natomiast zakres kompetencji i obszary działania mamy często wspólne i naturalne jest, że tu dokonuje się merytoryczne zakotwiczenie.

PAP: Podczas prezentacji wiosennej ramówki, ale i wcześniej, prezes TVP Jacek Kurski mocno podkreślał, że Teatr Telewizji to jest okręt flagowy TVP, zjawisko wyjątkowe w skali światowej. W związku z tym zapytam, czy podtrzymane będą zapowiedzi i plany pani poprzedniczek, które zapowiadały powrót Teatru Sensacji, kojarzonej z popularnymi "Kobrami" i rozwój produkcji przedstawień teatru dla dzieci i młodzieży?

K. C.: Spektakle dla dzieci i młodzieży są już produkowane, dlatego wymieniłam jako jedną z anten zamawiających TVP ABC. Również TVP Kultura produkuje takie przedstawienia dla swojego pasma "Od ucha do ucha", które cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów i pozwala zapraszać przed telewizory całe rodziny.

PAP: I jeszcze jedno pytanie: czy w tym roku odbędzie się w Sopocie Festiwal "Dwa Teatry"?

K. C.: Mam nadzieję, że tak, choć z uwagi na pandemię organizacja takich wydarzeń jest dziś bardzo utrudniona.

Źródło:

PAP