EN

7.07.2020, 15:39 Wersja do druku

Jest muzyka, wróciła publiczność

Pandemia COVID-19 zabrała nam wiosnę w przyrodzie i kulturze. Jeszcze przed miesiącem kolejna edycja Letniego Festiwalu Muzycznego stała pod znakiem zapytania. Na szczęście mimo obostrzeń muzykom Płockiej Orkiestry Symfonicznej udało się przygotować ciekawy repertuar i zaprosić znakomitych solistów. Orkiestra brzmiała pięknie już na inauguracji Festiwalu w bazylice katedralnej. Ostatni koncert w Małachowiance zakończył się gromkim aplauzem.

Płockich symfoników cieszy powrót do wspólnego muzykowania i spotkań z publicznością. Koncerty Letniego Festiwalu Muzycznego były pierwszymi po długiej przerwie zagranymi na żywo, z udziałem dużej ilości słuchaczy. Odbyły się w czterech wnętrzach: bazylice katedralnej, kościele starokatolickim Mariawitów (po raz pierwszy w historii Festiwalu), Muzeum Mazowieckim i Auli im. Kajetana Morykoniego w LO im. Małachowskiego.

Pierwszy wieczór uczcił 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. W katedrze wspaniale zabrzmiały Uwertura „Egmont" op. 84 i III Symfonia Es-dur op. 55 „Eroica" Beethovena. Symfonicy pod batutą Adama Banaszaka, dyrygenta nominowanego przez Operę Wrocławską do XIV Teatralnych Nagród Muzycznych, przypomnieli także twórczość zmarłego w marcu Krzysztofa Pendereckiego. Wykonali „Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową" - kompozycję uważaną za bardzo zręczny pastisz muzyki XVIII-wiecznej, której części Menuet I i Menuet II weszły w skład ścieżki dźwiękowej do filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. - Niezwykły, wspaniały repertuar będący absolutnym kanonem muzyki europejskiej -komentował przed koncertem dyrygent Adam Banaszak. Wieczór poprowadził dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej Adam Mieczykowski.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Jest muzyka, wróciła publiczność

Źródło:

„Tygodnik Płocki” nr 27

Wątki tematyczne