EN
26.10.2021, 14:31 Wersja do druku

Jelenia Góra. 45-lecie Zdrojowego Teatru Animacji

Rozpoczął się  rok jubileuszowy  45-lecia Zdrojowego Teatru Animacji. Obchody  rozłożone są na cały sezon artystyczny.

fot. mat. teatru

Dzieje Sceny Animacji warto zacząć od przypomnienia historii jej siedziby, której doczekała się po blisko 25 latach działalności, czyli Teatru Zdrojowego. Budynek leży w centrum XVIII-wiecznego parku w Cieplicach. Teatr, założony przez znanego wrocławskiego aktora Andrzeja Dziedziula, powstał jako Scena Lalkowa przy Jeleniogórskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym. Zajmował wtedy dwa pokoje przy ul. Drzymały, gdzie mieściły się garderoby, sala prób no i gabinet dyrektora. Spektakle grano w cieplickiej "Gencjanie" a przede wszystkim w objeździe ku uciesze dzieci, które często przedtem w ogóle nie widziały żadnego teatru.

Po czterech pionierskich latach dyrektorem upaństwowionego już Teatru Animacji został Janusz Ryl-Krystianowski, znany lalkarz z rodziny o takich właśnie tradycjach, aktor i reżyser. Teatr rozwinął się, otrzymał też własny budynek przy ul. Wolności, choć nadal nie miał sceny. Grano klasyczne spektakle lalkowe ale również przedstawienia dla dorosłych.

W początkach lat 90-tych Państwowym Teatrem Animacji kierował Andrzej Kempa. W tym czasie zespół włączył do swojego repertuaru widowiska plenerowe.

W 1994 roku dyrekcję i kierownictwo artystyczne Jeleniogórskiego Teatru Animacji objął Bogdan Nauka - polonista, teatrolog i reżyser, wykładowca wrocławskiej PWST. Momentem przełomowym w życiu teatru było otrzymanie własnej sceny, czyli Teatru Zdrojowego w Cieplicach (JTA był już wtedy instytucją samorządową) w 2000 roku; od tego czasu placówka przejęła na siebie funkcję organizatora życia kulturalnego w uzdrowisku.

W 2001 roku Jeleniogórski Teatr Animacji obchodził swoje 25-lecie. W 2002 roku Jeleniogórski Teatr Animacji został połączony z Teatrem im. C.K. Norwida i działał jako Scena Animacji Teatru Jeleniogórskiego do końca 2008 roku. Obecnie funkcjonuje pod nazwą "Zdrojowego Teatru Animacji", w którym dyrektorem jest Małgorzata Nauka.

Obchody z okazji 45-lecia Zdrojowego Teatru Animacji rozłożone są na cały sezon artystyczny. Rozpoczęły się imprezą plenerową „Piknik z Marysieńką”, z artystyczną rekonstrukcją wjazdu królowej Marysieńki do Cieplic. Impreza odbyła się 05.09.2021 roku. W teatrze powstała wystawa zatytułowana „Kochajmy lalki”, na której prezentowane są lalki i elementy scenografii z naszych przedstawień z minionych sezonów.

Z okazji jubileuszu powstanie w teatrze sklepik  stacjonarny, w którym można zaopatrzyć się w różne gadżety ze spektakli, np. przypinki, programy, plakaty, płyty z piosenkami. W przyszłym roku w marcu z okazji Dnia Lalkarza i Międzynarodowego Dnia Teatru planowana jest premiera spektaklu Waldemara Wolańskiego „Złodziej czasu”.

Z okazji jubileuszu powstało wydawnictwo okolicznościowe z logiem 45-lecia Zdrojowego Teatru Animacji oraz planowana jest realizacja filmu dokumentalnego, w którym opowiemy o teatralnej działalności, osobach, które go odwiedzają, pracownikach, współpracownikach. W filmie usłyszymy wiele wywiadów z osobami, które są zaangażowane w życie teatralne.

Jubileuszowy sezon zwieńczy planowana na Dzień Dziecka premiera spektaklu „Góra”. Będzie to pozycja dla „najnajów”, czyli najmłodszej widowni, w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak, specjalizującej się w obszarze teatru dla dzieci. Po premierze zaplanowana jest uroczystość, na której wręczone zostaną odznaczenia i nagrody.

Źródło:

Materiał nadesłany