EN
25.07.2022, 09:03 Wersja do druku

Janowo. Wędrowny Kram z Opowieściami, czyli lalkowe Fintikluszki w Wiosce Artystycznej

Do piątku 29 lipca na deskach Teatru Dla Dzieci Wioski Artystycznej Janowo koło Rewala (woj. zachodniopomorskie) można oglądać przedstawienie „Fintikluszki – Folkowe Okruszki” Teatru Małe Mi.

fot. mat. teatru

Fintikluszki, to w języku mieszkańców krainy Dawno Dawno Temu, stare i zapomniane dziś słowo oznaczające drobiazgi. - Pokażemy króciutkie, zabawne, błyskotliwe i wzruszające opowieści i przypowiastki stworzone na podstawie historii pochodzących z Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu - wyjaśnia tworząca spektakl Sława Tarkowska. - Poznamy wielkoludy, domowe skrzaty, jak również historię, jak to Jaś z drwalem wędrowali i co z tego wynikło.

Historie będą się znajdowały w Wędrownym Kramie z Opowieściami. - Kram jest ruchomy, otwiera się, pojawiają się tam bardzo różne formy lalkowe - dodaje Sława Tarkowska. I zaznacza, że każda historia będzie opowiedziana zupełnie inną formą lalkową.

Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od lat 3 do 103. Trwa około 45 minut. - Bogactwo uniwersalnej mądrości ludowej ukazujemy za pomocą różnych form teatru lalek, tradycyjnych zabawek, instrumentów muzycznych oraz pieśni brawurowo zaaranżowanych przez Karolinę Cichą. Scenografię przedstawienia przygotował Mikołaj Malesza - dodaje Sława Tarkowska.

***

Sława Tarkowska to absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie - Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Tyflopedagogiki na APS i Studium Socjoterapii w Warszawie. To także aktorka, animatorka kultury i współtwórczyni teatru „K3” nagradzana za zmysł plastyczny i kontakt z widzami. Od 8 lat tworzy autorski Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi - profesjonalny, uważny i otwarty na potrzeby młodych widzów oraz ich opiekunów. Teatr, który bawi i uczy, przemawia środkami o wysokiej kulturze nie infantylizując treści ani formy. Prezentuje różne formy animacji, żywego planu oraz autorską wielofunkcyjną scenografię; wykorzystuje sztukę opowiadania, ruch sceniczny i muzykę graną oraz śpiewaną na żywo. Współpracuje z artystami sztuk wszelakich. Muzycznie z Karoliną Cichą, Jackiem „Budyniem” Szymkiewiczem, Jackiem Mazurkiewiczem, scenograficznie z Mikołajem Maleszą, Katarzyną Samosiej, Markiem Janiakiem, reżysersko teatr wspierał Piotr Bikont.

***

Wioska Artystyczna Janowo to kulturalno-artystyczne miejsce w gminie Karnice koło Rewala, w województwie zachodniopomorskim. Do końca wakacji na turystów i okolicznych mieszkańców spragnionych artystycznych wrażeń czekają m.in. spektakle dla dzieci i dorosłych, koncerty, wystawy, gra wiejska oraz dwa pokoje zagadek. Aktorzy i muzycy będą się tam pojawiać na trzech scenach, na których zagrają przede wszystkim spektakle improwizowane, czyli takie, w których to publiczność decyduje o tym, co wydarzy się na scenie. Od pięciu lat w Janowie odbywają się też wernisaże, warsztaty, pogadanki oraz wieczory autorskie. Pomiędzy spektaklami można odwiedzić m.in. galerie z wystawami zdjęć, obrazów i rysunków, kawiarnię z domowym ciastem oraz stoiskami z produktami eko, jak również antykwariat i księgarnię.

Bilety na spektakle dostępne są na stronie www.janowo.art lub bezpośrednio przed występami.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne