EN

8.10.2020, 11:21 Wersja do druku

Irena Prusicka-Waśniewska. Wspomnienie (1911-2001)

Już blisko 20 lat, jak moja Mama umarła. Z zawodu tancerka, ukończyła Szkołę Rytmiki Janiny Mieczyńskiej w Warszawie i Akademię Taneczną Mary Wigman w Dreźnie (dyplom z wyróżnieniem). Tańczyła solo i z zespołem, od roku 1932 prowadziła w Warszawie własną Szkołę Tańca Artystycznego - pisze syn artystki, Krzysztof, we wspomnieniu opublikowanym w Gazecie Wyborczej-Stołecznej.

Jak podaje wydany w 1938 r. „Album Artysty Polskiego", Mama była „... jedną z najwybitniejszych przedstawicielek nowych prądów w sztuce tanecznej", a Jej balet „... należał do najlepszych zespołów Polski". Z kolei Irena Turska, w wydanej w 2009 r. książce „Krótki zarys historii tańca i baletu", stwierdza m.in., że Mama to „...najczystsza reprezentantka polska stylu wigmanowskiego".

W prowadzonym przez Mamę Zespole Tanecznym tańczyły w latach 30. XX w. m.in. Teresa Dobrowolska, Wiera Gran, Stefania Grodzieńska, Irena Kamieniecka, Milena Lubiczówna... Cóż, dziś to już tylko historia.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wspomnienie (1911-2001). Irena Prusicka-Waśniewska

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Stołeczna” nr 236

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Syn Krzysztof