Jak twórczość Mickiewicza wpłynęła na światową literaturę i świat, w którym żyjemy? Nowy projekt online pt. „WPŁYW. Adam Mickiewicz i poezja, która działa” Instytutu Adama Mickiewicza przybliża historię globalnego oddziaływania polskiego twórcy - poinformowała PAP rzecznik prasowy IAM Wioletta Łabuda.
Inne aktualności
- Francja. Aktorka Elizabeth Duda: chcę wypełnić lukę w obecności poezji Miłosza we Francji 21.12.2024 12:43
- Kraków. Projekt „Kultura – pomimo ciemności i ograniczeń 2024” 21.12.2024 11:27
- Lublin. Gruziński balet, Koncert Wiedeński i noworoczne widowisko w CSK 20.12.2024 17:42
- Warszawa. Fundacja Ivana Wyrypajewa Teal House otworzyła program „Art Integration” 20.12.2024 17:35
- Olsztyn. Spektaklem „Setka Jaracza” teatr obchodzi podwójny jubileusz 20.12.2024 17:02
- Warszawa. „Urodziny Leśmiana”. Koncert relaksacyjny, czytanie performatywne i debata 20.12.2024 16:55
- Dolnośląskie. Teatralne królestwo ustanowiono w Nowinie 20.12.2024 16:35
- Warszawa. Nie żyje Svitlana Oleshko 20.12.2024 14:45
- Kraj. Nowy balet „Dziadek do orzechów i Król myszy” z Opery w Zurychu 20.12.2024 14:29
- Warszawa. O ekologii w operze. Dokumentacja opery „Szczur i Drzewo” 20.12.2024 13:25
- Warszawa. Dramat. I co? Tłumaczenia teatralne. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” 20.12.2024 13:19
- Lublin. Premiera „Cyberiady” 20.12.2024 13:10
- Toruń. Internetowa premiera filmu dokumentalnego z okazji 10-lecia Teatru Muzycznego 20.12.2024 11:30
- Warszawa. Reportaż z pokazu „Sprawa Dantona. Rekonstrukcja” w niedzielę na VOD Teatru Powszechnego 20.12.2024 11:29
Jak wyjaśniono, specjalna podstrona portalu Culture.pl uruchomiona została 6 listopada.
"Jesienią 2024 r. przypada 200. rocznica wyjazdu Adama Mickiewicza z kraju. Poeta, skazany przez sąd Imperium Rosyjskiego na karę osiedlenia w Rosji, do ojczyzny już nigdy nie wrócił. Jednak moment ten oznaczał też początek nowego rozdziału w życiu Mickiewicza, a także globalnej historii jego oddziaływania" - przypomniano w przesłanej informacji.
Wyjaśniono, że "aby upamiętnić tę datę i rolę Poety w historii polskiej i światowej kultury, Instytut Adama Mickiewicza (IAM) przygotował specjalny projekt online pt. WPŁYW. Adam Mickiewicz i poezja, która działa".
Jak zaznaczono, "na projekt składa się 16 artykułów – specjalnie napisanych, zebranych i połączonych w spójną opowieść mapującą międzynarodowy wpływ twórczości i działalności Mickiewicza". "Artykuły w zwięzłej i przystępnej formie przybliżają najciekawsze przypadki oddziaływania Mickiewicza poza Polską: na twórców i narody dawnej Rzeczypospolitej (Ukraińców, Białorusinów, Litwinów, Żydów), a także w miejscach odległych od Polski o tysiące kilometrów (na Kaukazie, w Chinach, w Brazylii czy na Krymie)" - czytamy w informacji.
"Przyglądamy się, w jaki sposób Mickiewiczowskie Dziady współgrały z antycarskimi wierszami Tarasa Szewczenki, jak Pan Tadeusz przyczynił się do odrodzenia nowoczesnej literatury litewskiej, a inne utwory Mickiewicza ukształtowały poczucie patriotyzmu poetów białoruskich. Pokazujemy, że Do matki Polki czytane było w Brazylii przez pryzmat doświadczenia niewolnictwa i wyjaśniamy znaczenie Sonetów krymskich dla poetek i poetów związanych z ukraińskim półwyspem. Przybliżamy wreszcie rolę Mickiewicza w Rosji – jako pioniera tekstu petersburskiego w literaturze rosyjskiej oraz imperiologa stawiającego wyjątkowo aktualne polityczne diagnozy dotyczące rosyjskiego Imperium" - napisali twórcy projektu.
Jak oceniono, "historie te ujawniają głęboki i rozległy, choć szerzej nieznany wpływ Mickiewicza na światową literaturę, pokazując, jak zagraniczni autorzy i czytelnicy odczytywali dzieło polskiego poety, czerpiąc z jego myśli inspirację dla własnej twórczości oraz nowych formuł oporu w walce o kulturowe wartości i narodowe samostanowienie".
"WPŁYW pokazuje, że cele i wartości, o które Poeta walczył przez całe życie, znajdują się w samym centrum współczesności, a walka o nie toczy się na naszych oczach także w XXI wieku. Nie tylko w postaci oporu wobec kolejnych zaborczych wojen Federacji Rosyjskiej, lecz także w formie sprzeciwu wobec innych antywolnościowych ruchów i kolonialnej opresji" - podkreślono w informacji.
Zaznaczono, że "twórczość Mickiewicza i historia recepcji jego dzieła na świecie pozwalają lepiej uświadomić sobie długie trwanie i korzenie wielu naszych dzisiejszych problemów i zmagań". "To wciąż aktualny klucz do wyzwań, przed którymi stoi współczesny świat, pozwalający nam też lepiej zobaczyć samego Poetę i głęboki sens jego dzieła" - napisano.
W publikacji występują: Adam Mickiewicz, Taras Szewczenko, Janka Kupała, Astolphe de Custine, Aleksander Błok, Łesia Ukrainka, Antanas Baranauskas, Aleksander Puszkin, Menachem Begin, Nikloz Barataszwili, Mykoła Kostomarow, Castro Alves, Lu Xun, Georg Brandes, Maurycy Mochnacki, Zianon Pazniak, Dżochar Dudajew, Saul Czernichowski, Zygmunt Sierakowski i Jan Witkiewicz.
Strona projektu online, dostępna od 6 listopada, znajduje się pod adresem: https://culture.pl/pl/wplyw-mickiewicz. Projekt dostępny jest także w wersji anglojęzycznej: https://culture.pl/en/influence-mickiewicz.
Przedsięwzięcie powstało z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza, wydawcy portalu Culture.pl.