EN

1.06.2021, 10:24 Wersja do druku

Gdańsk. Studenci UG i ASP na VII Festiwalu Teatrów Studenckich START

Od 1 do 5 czerwca w formule online odbędzie się Festiwal Teatrów Studenckich START. W ramach wydarzenia zaprezentowanych zostanie dziesięć spektakli konkursowych, wśród nich produkcje trójmiejskich teatrów studenckich: Standby Studio i TeARTu.

fot. mat. organizatora

Grają, tańczą, śpiewają, kochają teatr i występowanie na scenie - młodzi ludzie, którzy wybrali inną drogę życiową niż studia na akademiach teatralnych, nieustannie pielęgnują w sobie aktorską pasję. 1 czerwca rozpoczyna się Festiwal Teatrów Studenckich START, w ramach którego zaprezentowane zostanie dziesięć spektakli przygotowanych przez teatry studenckie z różnych ośrodków akademickich, m.in. z Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

10 spektakli online i wydarzenia dodatkowe

Organizowane po raz siódmy wydarzenie tym razem odbywa się w formule online.

- Przeniesienie Festiwalu START do wirtualnej rzeczywistości było największym wyzwaniem w jego historii. To niewątpliwy sukces, że w dobie pandemii, kiedy teatr przeżywa tak wielkie trudności, kiedy bezpośrednia interakcja jest znacząco ograniczona, również ta na poziomie akademickim, my potrafiliśmy zintegrować grupy teatralne studentów, stworzyć dla nich artystyczną platformę, dać im miejsce ekspresji. Myślę, że festiwal online nie tylko nie będzie gorszy od poprzednich edycji, co będzie wniesieniem na wyższy, nieznany dotąd poziom. Będziemy świadkami twórczości nowej, stworzonej w czasach nieodgadnionych, które społecznie budzą niepokój, ale dla grup teatralnych stanowią źródło inspiracji. Wartością dodaną tej edycji jest też fakt, że nasze wydarzenie nie będzie ograniczało się do konkretnego miejsca, przez co każdy miłośnik teatru będzie mógł się spotkać z twórczością Festiwalu START - wyjaśnia Remigiusz Kula, dyrektor artystyczny Festiwalu START.

W ramach kilkudniowego wydarzenia zostanie zaprezentowanych dziesięć spektakli konkursowych. Odbędzie się także pokaz mistrzowski "Sarenek" Teatru Bakałarz, powstały na podstawie czeskiej komedii Tomasa Svobody. To bawiąca do łez, absurdalna historia trzech życiowych nieudaczników. Zaplanowano także wydarzenia dodatkowe:

na rozpoczęcie festiwalu recital zagra saksofonista Marek Stępniak,
jako "after party" zaplanowano koncert zespołu "Funkasanki",
odbędzie się stand-up w wykonaniu Michała Łobejko,
przeprowadzone zostaną warsztaty online (Nowe technologie dla nieinformatyków: grafika, infografika; Stress resilience, czyli jak się uodpornić na stres oraz Don't Panic, Organize),
warsztaty poprowadzą też aktorzy z Akademii Krakowskiej.

fot. G. Sosiński/mat. organizatora

Spektakle z Gdańska: dramat o współczesnej Polsce i performans o świadomości ciała

Na Festiwalu START zaprezentują się dwa teatry studenckie z Gdańska. W piątek, 4 czerwca, o godz. 20 będzie można obejrzeć przedstawienie przygotowane przez Standby Studio z Uniwersytetu Gdańskiego. Dramat "Time New Romance" umiejscowiony jest we współczesnej, nietolerancyjnej i biednej krainie Polska. Przez bliżej nieokreślone zagrożenie obywatele zostają zamknięci w domach i odizolowani od reszty społeczeństwa. Młodzi ludzie zaczynają komunikować się wyłącznie poprzez świat wirtualny, pozbawiony rzeczywistej interakcji, dotyku i prawdziwej bliskości. Bohaterami spektaklu wyreżyserowanego przez Jan Orszulaka są: Baby (Agnieszka Lewińska) - dziewczyna wychowana w stereotypach, jej chłopak, nieodpowiedzialny Typ (Krzysztof Maik), tajemniczy Ktoś (Hanna Mrocheń) oraz wyimaginowane "przyjaciółki" Baby - Seks i Rozum (w obu rolach Aleksandra Pajdowska).

Z kolei w sobotę, 5 czerwca, o godz. 16 odbędzie się pokaz spektaklu "Outsider", przygotowanego przez TeART Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. To rodzaj performansu teatralnego, stanowiący przykład rozdarcia między świadomością a cielesnością. Towarzyszą mu fragmenty tekstów literackich, transformacje senne uczestniczących, ich ciała i rzeźby. Działający reprezentują siebie. Usytuowani w obu dyscyplinach: performensu i teatru, przyczyniają się do większego ich hybrydalnego otwarcia. W obsadzie: Michel Ducerveau, Maja Laura Jaryszewska, Dorota Kozłowska, Weronika Preker i Wiktor Siek. Opiekę artystyczną sprawuje maŻka Wojciechowska.

Spektakle konkursowe oceni jury w składzie: Paweł Budziński - reżyser teatralny, założyciel Teatru Bakałarz, nagrodzony na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku za spektakl "Nienawiść"; Ilona Kucińska-Boberek - aktorka, związana m.in. z Teatrem Studyjnym w Łodzi, Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Współczesnym oraz Teatrem Wytwórnia w Warszawie, a także Mateusz Trzmiel - aktor, współzałożyciel Teatru Papahema - teatru niezależnego, z którym zrealizował do tej pory trzynaście spektakli, regularnie współpracując z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, Teatrem Miejskim w Gliwicach oraz Teatrem Polonia w Warszawie i Teatrem WARSawy.

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane online na stronie internetowej festiwalu. Dostęp bezpłatny.

Festiwal Teatrów Studenckich START to cykliczne wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych. Misją festiwalu jest promowanie artystycznej działalności studentów, którzy wybrali inną drogę życiową niż studia na akademiach teatralnych, jednak nieustannie pielęgnują w sobie miłość do teatru.

Festiwal organizowany jest od 2014 roku. Biorą w nim udział teatry studenckie z uczelni nieartystycznych z całej Polski. Organizatorzy podążają za ideą, w myśl której Festiwal Teatrów Studenckich ma dotrzeć wszędzie tam, gdzie młodzi ludzie chcą dzielić się swoimi przemyśleniami i twórczością. Dlatego poprzednie edycje odbywały się w różnych miastach Polski: Warszawie, Poznaniu, Kielcach. Kolejna edycja miała odbyć się w Gdańsku i Sopocie, jednak z powodu niestabilnej sytuacji epidemicznej przeprowadzenie wydarzenia w dotychczasowej formule stało się niemożliwe.



fot. mat. organizatora

Tytuł oryginalny

Festiwal Teatrów Studenckich Start tym razem online

Źródło:

www.trojmiasto.pl

Link do źródła

Autor:

Magda Mielke

Wątki tematyczne