EN
14.02.2022, 17:09 Wersja do druku

Internet. Premiera "Ptaków" Braunfelsa z Opery Narodowej nad Renem w ARTE.TV

Ponad 100 lat po światowej premierze w Monachium, Opera Narodowa nad Renem w Strasburgu przedstawia adaptację starogreckiej komedii Waltera Braunfelsa autorstwa Arystofanesa po raz pierwszy na francuskiej scenie. Reżyser Ted Huffman umiejscowił klasyczną opowieść pomiędzy boksami biurowymi. Dyryguje młody dyrygent uzbecki Aziz Shokhakimov, który pełni także funkcję nowego dyrektora artystycznego Orkiestry Filharmonicznej Sztrasburga. Główne role śpiewają Tuomas Katajala, Cody Quattlebaum i Marie-Eve Munger.

fot. mat. organizatora

Dwóch przyjaciół próbuje znaleźć sztukę oraz miłość w równie barwnym, co nierealnym królestwie ptaków. Na pierwszy rzut oka postromantyczna opera Ptaki (Die Vögel) Waltera Braunfelsa spełnia wszelkie kryteria zabawnej historii przygodowej. Nawiązuje także do I Wojny Światowej, przez co osiąga nieoczekiwany głęboki zwrot. Opera Narodowa nad Renem wystawia dzieło po raz pierwszy we Francji.

Opera "Ptaki" – kluczowe dzieło niemieckiego kompozytora Waltera Braunfelsa – ani nie nawiązuje do życia ptaków, ani nie jest przeróbką znanego filmu Hitchcocka, tylko udźwiękowieniem greckiej komedii Arystofanesa.

Walter Braunfels komponował na początku XX wieku, w okresie, kiedy postromantyzm i impresjonizm łączyły się z nową teorią muzyki, neoklasycyzmem i innymi nowymi nurtami. Braunfels postrzegał siebie samego jako następcę późnych romantyków, takich jak Strauss. W III Rzeszy twórczość Braunfelsa padła ofiarą cenzury, ponieważ kompozytor był Żydem. Dzieła Braunfelsa, przez długi czas niemal zapomniane, dziś odzyskują swoją popularność, szczególnie opera "Ptaki".

Protagonistami opowieści są Hoffegut (Bądźdobrejnadziei) i Ratefreund (Przyjacielzagadek). Znużeni towarzystwem ludzi, udają się w poszukiwaniu nowych przygód do królestwa ptaków. W królestwie Hoffegut zostaje zwabiony przez słowika, a Ratefreund pada ofiarą ludzkiej zachłanności: przekonuje króla ptaków, dudka, aby zbudował imponujące miasto, sięgające do nieba. W ten sposób dym palonych darów ofiarnych nie docierałby już do bogów, którzy, głodując, musieliby poddać się ptakom. Jednak przejęcie władzy się nie udaje: słychać gniew bogów, którzy wkrótce wypowiadają ptakom wojnę.

Fabuła odzwierciedla sytuację polityczną lat 1913-1919, w których powstała opera. Wojna między ptakami a bogami wynika z chciwości władzy Ratefreunda, a bitwy przedstawione na scenie nawiązują do I Wojny Światowej. Krytyka politycznej próżności jest przedstawiona wyraziście.

Umieszczając "Ptaki" w swoim programie, Opera Narodowa nad Renem składa dziełu Braunfelsa szczególny hołd: zostanie ono wystawione we Francji po raz pierwszy, ponad sto lat po swojej prapremierze. Inscenizacji podjął się amerykański reżyser Ted Huffman, który ma duże doświadczenie z rzadko i po raz pierwszy wystawianymi dziełami. Dyrygować będzie młody uzbecki dyrygent, Aziz Shokhakimov, który w 2021 roku przejął stanowisko dyrektora muzycznego i artystycznego Orkiestry Filharmonicznej Sztrasburga. W Operze w Sztrasburgu poprowadzi swoją orkiestrę po raz pierwszy.

Operę można zobaczyć za darmo z polskimi napisami na stronie ARTE.TV pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/106610-000-A/walter-braunfels-ptaki/

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne

Ludzie