EN

26.08.2021, 19:19 Wersja do druku

Internet. "Mity teatralne" - film Polskiego Ośrodka ITI

W ramach projektu "Granice w teatrze" Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (PO ITI) powstał film pt. "Mity teatralne" w reżyserii Marzeny Kopczyńskiej-Urlich. Film można obejrzeć na kanale YouTube Polskiego Ośrodka ITI - poinformowano na FB PO ITI.

Jak wyjaśniono, "jest to efekt jednego z kilkunastu warsztatów, które miały miejsce w Akademii Sztuki Teatralnej we Wrocławiu 15 i 16 maja 2021 r.". "+Mity teatralne+ były filmowymi warsztatami psychologicznymi, które bazowały na kreacji zbiorowej" - czytamy w informacji.

W ramach warsztatów filmowych "organizatorzy przeanalizowali takie mity, jak: +Teatr to twardy fach+, +Artysta płodny to artysta głodny+, +Aktor Totalny+, +Przełamanie siebie+, +Relacja mistrz-uczeń jako całkowite poddanie+, +Reżyser drugi po Bogu+, +Aktor nie powinien być inteligentny+, +Cztery litery do kariery+, +Sztuka to jedyna kochanka - nie znosi konkurencji+".

"Mity te stanowią doskonałe preludium i uzasadnienie dla nadużyć i przekraczania granic osobistych. Powielając poetyckie sformułowania, frazy i określenia, uczymy się nie dostrzegać lub ukrywać nadużycia w nich zawarte. Automatycznie powtarzane odwieczne anegdoty teatralne, często niosą ze sobą ładunek, który jest znacznie cięższy niż sądzimy. Nauczmy się go rozpoznawać, bo bezwiednie przez nas powielane, mogą stanowić doskonałe warunki dla przekraczania granic w toku pracy pedagogicznej i teatralnej. Przyjrzymy się dalekosiężnym socjologicznym i psychologicznym skutkom takich mitów" - wyjaśniono w zapowiedzi warsztatów w ramach projektu "Granice w teatrze".

Reżyseria filmu - Marzena Kopczyńska-Urlich. Zdjęcia - Leonid Gordienko. Montaż - Mariusz Ochociński.

W filmie "Mity teatralne" wystąpili: Magda Andrzejewska, Miłosz Broniszewski, Paweł Fusiek, Karolina Kirsz, Marzena Kopczyńska-Urlich, Janek Kowalewski, Agnieszka Kulińska, Mariusz Ochociński, Jola Solarz-Szwed, Andrzej Trzęsicki, Marek Tomaszewski i Robert Zawadzki.

Film można obejrzeć na kanale YouTube Polskiego Ośrodka ITI.

Marzena Kopczyńska-Ulrich to aktorka, psycholożka i psychoterapeutka. Absolwentka PWST we Wrocławiu, Wydział Aktorski oraz absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim i Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowie.

"Jest praktykującą psychoterapeutką oraz wykładowcą akademicki w Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, wydział zamiejscowy we Wrocławiu na Wydziale Aktorskim, Lalkarskim i Reżyserii. Od 14 lat aktorka Wrocławskiego Teatru Komedia. Wcześniej przez 5 lat związana z Teatrem Scena Witkacego we Wrocławiu pod dyrekcją Sebastiana Majewskiego" - czytamy na FB PO ITI.

Przypomniano, że jest autorką filmów dokumentalnych "Ciało ciału powiedziało" (2016) oraz "Nieobliczalni" (2014).

"Przygodę z reżyserią rozpoczęła od koncertu finałowego festiwalu Retro w Częstochowie, następnie we współpracy z Michałem Gawliczem jako duet artystyczny Generalnie Smakowicie, stworzyła, m.in.: +3 Dźwięki Komedy+ o Krzysztofie Komedzie, +Kalinowe Niebo+ o Kalinie Jędrusik i +Już nie zapomnisz mnie+ o Henryku Warsie oraz koncert +Puls-Poświatowska+" - napisano w informacji o twórczyni filmu.

Partnerami projektu "Granice w teatrze" PO ITI są Akademia Sztuk Teatralnych (filia we Wrocławiu), Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów oraz Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.

Projekt jest realizowany z dotacji programu "Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy", finansowanego z funduszy EOG.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne