Platforma Dramox wkroczyła do Polski w listopadzie, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem widzów, przede wszystkim tych dorosłych, którzy w teatrze byli i wiedzą, jakich emocji i przeżyć należy oczekiwać po tego rodzaju widowisku. Równie warte uwagi są jednak propozycje skierowane do widzów młodszych i najmłodszych, których również na Dramoxie nie brakuje. Zbliżające się święta i mikołajki to natomiast doskonały czas, żeby podarować dzieciom dostęp do kultury i rozrywki na najwyższym poziomie. Jak połączyć przyjemne z pożytecznym?
Warto zacząć od propozycji, która zarówno dla rodziców, jak i dzieci zyskała już miano kultowej w formie książkowej – „Niesamowite przygody niesamowitych skarpetek” z Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku, czyli sceniczna adaptacja książki Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Bajkowa scenografia i przepiękne lalki przeniosą najmłodszych widzów w świat wyobraźni. Pozycją dla dzieci od 4. roku życia, która zaskoczy i zaciekawi swoją detektywistyczną fabułą i humorem, jest spektakl „Misja Poznań – gdzie są koziołki?” z Teatru Animacji w Poznaniu. Kolorowa, pastelowa sceneria i sympatyczne postaci detektywów zaangażują widzów w poszukiwania zaginionych rezydentów ratuszowej wieży. Na widzów młodszych i trochę starszych czeka również seria spektakli muzycznych przygotowanych przez Katarzynę Mykietyn. Zaprasza ona do świata Muzalindy, która w swoich podróżach np. do Wielkiej Brytanii czy Włoch pokazuje w śpiewający sposób magię tych krajów i ich zwyczaje. To tylko niektóre z tytułów czekających na dzieci na platformie Dramox.
Starsze dzieci i młodzież również znajdą pozycje odpowiednie dla siebie, w tym takie, które z łatwością pomogą im zajrzeć do świata lektur i nauki, ale w wyjątkowo przyjemny sposób. Dla starszych dzieci Dramox proponuje bajkę z Teatru Animacji w Poznianiu – „Nowe szaty króla”. To doskonała lekcja o tym, co tak naprawdę powinno być ważne w życiu, a także jakimi wartościami warto się kierować. Dla młodzieży natomiast czeka wyjątkowy, wręcz filmowy spektakl Teatr Odwróconego pt. „Dziady – non fiction”. To nieco inne spojrzenie na klasykę Adama Mickiewicza, które zaciekawi i skłoni do myślenia każdego młodego człowieka. Doskonałą propozycją dla młodych ludzi, którzy uważają się za umysły ścisłe i stronią od sztuki będzie spektakl „Skłodowska. Radium girl” Teatru PAPAHEMA. Postać słynnej polskiej uczonej to pretekst, aby porozmawiać o sprawach ważnych społecznie.
Na początku grudnia natomiast odbyła się premiera spektaklu „Matylda mierzy wysoko Teatru Lalek Pleciuga ze Szczecina.
To propozycja, z którą powinni zapoznać się nie tylko najmłodsi widzowie, ale ich rodzice, opiekunowie i pedagodzy. Ilustruje bowiem problem, który dotyka wielu młodych ludzi – walkę ze stereotypami, a niekiedy nawet wręcz przykrym traktowaniem ze strony rówieśników. Przedstawienie w przystępny sposób wyjaśnia, jak radzić sobie z tego rodzaju problemami, a także dlaczego warto wierzyć w siebie, akceptować siebie oraz pracować nad spełnieniem swoich marzeń. To doskonała nauka dla całej rodziny.
To tylko niektóre z przedstawień, które można zobaczyć na Dramoxie. Poza spektaklami polskimi, na młodych teatromanów czekają również zagraniczne, jak chociażby doskonała i widowiskowa opera z Lviv National Opera – „Lis Mykyta”.
Warto również w przedmikołajkowym czasie śledzić media społecznościowe Dramoxu – na Instagramie pojawi się szereg niezwykłych, przygotowanych specjalnie dla platformy treści edukacyjnych na temat, który młodszym widzom przypadnie do gustu wyjątkowo. Dramox opowie o teatrze animacji – młodsi i ci dużo starsi widzowie poznają sekrety sztuki lalkarskiej, dowiedzą się, jak dostać się na studia na wydziale lalkarskim, a także dlaczego aktor-lalkarz musi umieć… wszystko.