EN

31.12.2020, 09:12 Wersja do druku

Internet. Jedyna taka noc w jedynym takim roku. Sylwester 2020/2021 w wersji online

Mówią, że to jedyna taka noc w roku. Sylwester 2020/2021 jest taki jak cały pandemiczny rok: w kameralnym gronie i online. Co tej nocy zobaczyć w internecie?

fot. mat. teatru

Jeśli szukacie alternatywy dla Sylwestra Marzeń albo najzwyczajniej w świecie chcecie zakończyć stary rok w kulturalny sposób, to mamy kilka propozycji.  

“Cezary idzie na wojnę”, reż. Cezary Tomaszewski

“Radosne i energetyczne przedstawienie Cezarego Tomaszewskiego to najlepsze otwarcie dla tęskniących za żywym teatrem – jeśli coś może nam może pomóc wspólnie zwalczyć wirusową depresję – to będzie to “Cezary idzie na wojnę”!” - czytamy w opisie sylwestrowego spektaklu Komuna Warszawa. Transmisja o godz. 19. Dostęp po zakupie wejściówki w cenie 15 zł na portalu ewejściówki.pl.


“Między nami dobrze jest”, reż. Grzegorz Jarzyna

Woronowicz, Wasilewska, Podsiadlik, Popławska, Maćkowiak w jednym z najbardziej obleganych spektakli TR Warszawa pokazywanym po raz pierwszy online. “Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej to i śmieszny, i smutny obraz współczesnego polskiego społeczeństwa rozdartego między wiecznym cierpiętnictwem a ogromną dumą. Rozpoczęcie transmisji o godz. 19.45. Spektakl rozpocznie się o godz. 20, a ok. godz. 21.50 przewidziane są życzenia noworoczne od ekipy TR Warszawa. Dostęp po zakupie wejściówki w cenie 49,90 zł za pośrednictwem strony online.trwarszawa.pl

Taneczny Koncert Sylwestrowy w Operze Bałtyckiej  

Zwykle koncerty sylwestrowe w Operze Bałtyckiej przyciągały sporą grupę chętnych do przywitania nowego roku w kulturalnym stylu. Z uwagi na panującą sytuację gala sylwestrowa odbędzie się w wersji wirtualnej. W programie dwuczęściowego show w reżyserii Tomasza Podsiadłego najsłynniejsze arie w wykonaniu solistów oraz piękne walce w wykonaniu tancerek i tancerzy zespołu baletu. W programie m.in. kompozycje Czajkowskiego, Rossiniego, Bizeta, Straussa czy Moniuszki. Początek koncertu o godz. 19. Dostęp po zakupie biletu w cenie 30 zł za pośrednictwem strony bilety24.pl

Sylwester z Teatrem Żydowskim  

Teatr Żydowski w tym roku świętuje 70-lecie swojej działalności. I gdyby nie pandemia to świętowanie zapewne byłoby bardzo huczne. A tak to huczny będzie sylwester. Zacznie się o godz. 18 i potrwa do północy. W programie spektakle komediowe i poetyckie, a wielkim zwieńczeniem wieczoru będzie muzyczna produkcja, specjalnie przygotowana i nagrana na tę wyjątkową noc - „Szlagiery 70-lecia Teatru Żydowskiego”. Wszystko dostępne bezpłatnie na Facebooku i YouTube Teatru Żydowskiego w Warszawie.


Koncert Noworoczny online - Zamek Książ

Korytarzami Zamku Książ przechadzała się jedna z najsłynniejszych księżniczek przełomu XIX i XX wieku - Księżna Daisy. A w jednej z zamkowych sal ostatniego dnia grudnia odbędzie się koncert sylwestrowy. W repertuarze Książęcej Orkiestry Salonowej arie, czardasze i polki Straussa, Lehara i Kalamana. Początek bezpłatnej transmisji o godz. 22 w mediach społecznościowych Zamku Książ w Wałbrzychu.  

Koncert sylwestrowy w Teatrze Muzycznym w Gdyni

Noworoczne rewie w Teatrze Muzycznym w Gdyni są zawsze wielkim widowiskiem. To połączenie znanych i lubianych przebojów gdyńskiej sceny, porywających układów choreograficznych i zjawiskowych kostiumów. Co roku na rewiach sala pękała w szwach. W tym roku zostało obejrzenie koncertu sylwestrowego online. Ale można mieć pewność, że emocji i atrakcji nie zabraknie. Transmisja dostępna w sylwestra między godz. 17 a 23.59. Dostęp po zakupie biletu w cenie 40 zł.

fot. Bartek Barczyk

“Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”, reż. Cezary Tomaszewski  

“Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” zostało okrzyknięte “pierwszą operą narodową”. Teatr Słowackiego w Krakowie na sylwestrowy wieczór proponuje odświeżoną wersję w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego: Krakowiaków i Górali jako narodowy musical country. Transmisja rozpocznie się o godz. 20, dostęp będzie możliwy po zakupie biletu w cenie 29 zł.


Sorry Boys - Sylwester 2020

Koncertów w tym roku było jak na lekarstwo. Jednym z zespołów, którego trasa została odwołana, jest grupa Sorry Boys. To obecnie jeden z popularniejszych zespołów na alternatywno-popowej scenie. Największą popularność przyniosły im wydane na przestrzeni kilku ostatnich lat albumy “Roma” i “Miłość”. Sylwestra można spędzić w ich towarzystwie w ramach koncertu z Folwarku Ruchenka. Początek transmisji o godz. 21, dostęp możliwy po zakupie biletu w cenie 38 zł.

“Powrót Tamary”, reż. Cezary Tomaszewski

Gdyby ktoś się uparł, to sylwestra można spędzić z twórczością reżysera Cezarego Tomaszewskiego. “Powrót Tamary” to końcoworoczna propozycja Teatru Studio. “Tamara” zrealizowana w 1990 roku, spektakl o włoskiej Regencji Carnaro, jej przywódcy Gabrielu D’Annunzio i polskiej malarce Tamarze Łempickiej, przyciągał do teatru tłumy i fascynował swoją nowoczesnością oraz formą. Tomaszewski w “Powrocie Tamary” mierzy się z młodym faszyzmem lat 20. Zestawionym z młodym kapitalizmem lat 90. Transmisja na platformie VOD o godz. 19 po założeniu konta i wykupieniu dostępu.


Gala sylwestrowa w Teatrze Wielkim Operze Narodowej

Najsłynniejsze arie i ensemble Mozarta i Rossiniego znalazły się w programie sylwestrowej gali w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Będą kompozycje z “Don Giovanniego”, “Cyrulika sewilskiego”, “Wesela Figara”, “Cosi fan tutte” czy “Włoszki w Algierze”. Podczas gali wystąpią m.in. soliści Andrzej Filończyk, Tomasz Kumięga, Izabella Kłosińska oraz Olga Pasiecznik, Orkiestra i Chór TW-ON pod batutą dyrektora muzycznego, maestra Patricka Fournilliera. Początek bezpłatnej transmisji na platformie vod TW-ON o godz. 20.


Azjatycki Sylwester Filmowy online

Festiwal filmów i kultury azjatyckiej, Pięć Smaków, w tym roku odbył się wyłącznie online. Jego przedłużeniem jest Azjatycki Sylwester Filmowy. W programie “Jednym cięciem”, “Love & Peace”, “Rzut na matę”, “Sell Out!”, “Tampopo” i “Okulary”. Można wykupić wejściówki na pojedyncze filmy lub karnet. Filmy będą dostępne aż do północy 3 stycznia.  


Sylwester z Zespołem Cieśni i Tańca

Siedzenie w domu w noc sylwestrową nie oznacza wcale braku okazji do tańca. Jedną z tych okazji może być sylwestrowy koncert Zespołu Cieśni i Tańca w składzie Marsija Loco, Michał „Bunio” Skrok, Kamil Pater, Tomasz Ziętek, Olo Walicki i Kuba Staruszkiewicz. Utwory do tańca specjalnie na potrzeby koncertu zaaranżował Olo Walicki. Koncert będzie można obejrzeć od godz. 22 na YouTube Opery Leśnej w Sopocie.

Sylwestrowy Maraton Filmowy

Platforma mojeekino.pl, za pośrednictwem której można oglądać filmy ambitne i mniej komercyjne, na sylwestrową noc przygotowała kilka zestawów z filmami od Aurora Films, Best Film, Gutek Film i Nowe Horyzonty. Podzielono je na siedem grup tematycznych, a w każdej z nich są po trzy filmy. Pakiet kosztuje 40 zł. Dostęp będzie możliwy od godz. 19 aż do północy 3 stycznia.  


Szczecin Philharmonic Big Band & Guest

Sylwester na jazzowo? Taką propozycję ma Szczecin Philharmonic Big Band & Guest. Do grupy dołączą soliści: Robert Majewski, Maciej Sikała i Cezary Konrad. Jazzowe standardy w wykonaniu przebojowego big bandu wprowadzą w dobry nastrój, z którym można witać nowy rok. Początek koncertu o godz. 20 po wykupieniu dostępu.  


Jean-Michel Jarre z Katedry Notre-Dame

Jak kończyć rok, to w wielkim stylu, np. Koncertem jednej z legend muzyki elektronicznej, Jean-Michela Jarre'a, prosto z katedry Notre Dame w Paryżu. Ale i katedra, zniszczona częściowo po pożarze, i sam artysta będą wirtualni, chociaż muzyka jak najbardziej będzie realna. “Welcome to the Other Side” to jednorazowe widowisko, którego ambicja sięga dalej niż tylko celebracja nowego roku. To wydarzenie na styku muzyki i nowych technologii przeniesie widzów w przyszłość, w której być może jest więcej nadziei i pozytywnych bodźców, niż było w mijającym roku. Początek transmisji o 23.25 na fanpage’ach UNESCO, Ville de Paris i Jean-Michela Jarre'a.

Tytuł oryginalny

Jedyna taka noc w jedynym takim roku. Sylwester 2020/2021 w wersji online. Co zobaczyć?

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Trójmiasto” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

murasz

Wątki tematyczne