EN

21.10.2020, 16:29 Wersja do druku

Internet. Autorski cykl Leny Frankiewicz "Aktorzy/Seniorzy" - od piątku

Od 23 października na kanale YouTube, na stronach Teatru Narodowego, ZASP-u i SPATiF-u prezentowany będzie autorski cykl programów internetowych "Aktorzy/seniorzy", zrealizowanych przez Lenę Frankiewicz. Jest to cyfrowy zapis rozmów o teatrze z seniorami zawodu aktorskiego.


Inne aktualności

"Od początku mojej pracy w teatrze najwięcej radości i satysfakcji sprawiały mi spotkania z Seniorami zawodu aktorskiego - doświadczenie, klasa, niepodrabialny wdzięk, szczególny rodzaj serdeczności, opieki i niekończący się zasób anegdot teatralnych sprawiały, że właśnie za ich sprawą szybko poczułam się w teatrze jak w domu" - powiedziała w opublikowanej na stronie ZASP-u informacji reżyser Lena Frankiewicz.

Zwróciła uwagę, że w swojej pracy reżyserskiej "to właśnie z Seniorami i Seniorkami udawało" jej się "niemal zawsze nawiązać więź opartą na wzajemnym zaufaniu, a nawet +zakochaniu+, lub, jeśli ktoś woli - artystycznym zauroczeniu".

"Te spotkania owocując fantastycznymi rezultatami w pracy na scenie okazały się tak bogate w wymiarze relacji międzyludzkiej, że postanowiłam zarejestrować rozmowy o sprawach ważnych, które złożyły się na cykl +Aktorzy/Seniorzy+" - wyjaśniła Frankiewicz.

Przypomniała, że "ze wszystkimi rozmówcami i rozmówczyniami (Mirosławą Olbińską, Ireną Rybicką, Barbarą Wrzesińską, Janem Englertem, Dymitrem Hołówko, Niko Niakasem)" pracowała na scenie.

"Pytałam przede wszystkim o teatr - ich początki na scenie, największe przygody i najbardziej spektakularne katastrofy, o to, co jest najbardziej w tym zawodzie istotne z ich perspektywy, ale też, na co uważać, czego się strzec. Pytałam o miłość, wolność, stosunek do natury, o przyszłość, a także o czas obecny, który jest przecież jednym z największych wyzwań dla Teatru" - powiedziała Frankiewicz.

Oceniła, że "seniorzy i seniorki opowiadali wspaniale i zupełnie od siebie niezależnie". "Pomyślałam sobie, że najciekawiej będzie uporządkować te odpowiedzi pod kątem wybranych zagadnień i tym samym powstał cykl +Aktorzy/Seniorzy+" - wyjaśniła.

"Niemal wszystkich artystów i artystki udało się, poza rozmowami, nakłonić do wykonania swoich ulubionych fragmentów poezji, co okazało się niezwykle poruszające - w przestrzeni pustych teatrów, ogołoconych scen, niekiedy przy jednej lampie, w czasie tego najdłuższego chyba w historii teatru Antraktu 2020, zdawali się być strażnikami tego, co - miejmy nadzieję - nie odchodzi i wróci kiedyś do podstawowych właściwości teatralnego zdarzenia, jakimi są bezpośrednia relacja scena/widownia, wymiana energii tu i teraz, w jednej przestrzeni, we wspólnym zgromadzeniu" - napisała Frankiewicz.

Scenariusz, reżyseria i przeprowadzenie rozmów - Lena Frankiewicz. Zdjęcia i montaż - Mateusz Zieliński. Oprawa muzyczna - Kamil Pater.

Premiera pierwszego z pięciu odcinków - 23 października na kanale YouTube Aktorzy/Seniorzy, na stronie Teatru Narodowego, oraz honorowych patronów przedsięwzięcia ZASP-u i SPATiF-u.

Cykl zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne