EN

29.08.2024, 14:39 Wersja do druku

Huwniki. Plenerowy pokaz „Baśni na ostatni dzień lata"

„Baśń na ostatni dzień lata”, powstała na podstawie popularnej niegdyś w regionie baśni tradycyjnej zapisanej w różnych wariantach przez Oskara Kolberga, zostanie pokazana w ostatni dzień sierpnia nad rzeką Wiar w Huwnikach (Podkarpackie). Spektakl jest częścią projektu „Skarby Pogórza Przemyskiego”.

fot. mat. organizatora

Organizatorem wydarzenia jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Wrota Karpat Wschodnich”, której zadaniem jest promocja i rozwój turystyczny terenów Pogórza Przemyskiego. Skupia właścicieli gospodarstw agroturystycznych i stadnin z gmin Bircza i Fredropol, artystów ludowych oraz miłośników tych terenów. Współorganizatorem spektaklu jest gmina Fredropol.

Jak poinformowała PAP Zuzanna Muzykarz z Lokalnej Organizacji Turystycznej „Wrota Karpat Wschodnich”, przedstawienie Teatru Echa „Baśń na ostatni dzień lata” powstało na podstawie popularnej dawniej w regionie przemyskim baśni tradycyjnej, zapisanej w różnych wariantach przez Oskara Kolberga.

„Zapraszamy na spotkanie z muzykalnym Wędrowcem, Diablikiem, który kochał bardzo dobrze zjeść, Karczmarzem, który pięknie grał na cymbałach, ale chytrości mu nie brakowało, oraz z mądrym Wietrzykiem, który pomógł wszystkim wyjść z tarapatów” – zaprosiła Muzykarz.

Zapewniła, że „Baśń na koniec lata” jest przeznaczona dla widzów w wieku od 3 do 100 lat.

Wykonawcami spektaklu, który zostanie pokazany na łące nad Wiarem w Huwnikach, jest Teatr Echa. Jego członkowie tworzą muzyczne, interaktywne baśnie z wykorzystaniem instrumentów takich jak: cymbały, cytra, akordeon, flety, lutnia oud, duduk, bębny (obręczowy, baraban), okaryny, skrzypce. Inspirują ich dawne baśnie tradycyjne, tworzą także własne opowieści.

Muzykarz dodała, że również w tym spektaklu zabrzmi muzyka z regionu i autorska wykonana na cymbałach, akordeonie oraz bębnie barabanie.

Przedstawienie jest częścią projektu „Skarby Pogórza Przemyskiego”. W jego ramach w minioną niedzielę 25 sierpnia odbył się koncert „Usłysz mój śpiew” w wykonaniu zespołu Krajka, tworzonego przez przemyską młodzież wywodzącą się z mniejszości ukraińskiej. Artyści w drewnianej cerkwi św. Mikołaja z XIX wieku w Leszczynach wykonali pieśni i melodie z pogranicza polsko-ukraińskiego.

„Chcemy promować dziedzictwo kulturowe i tradycję Pogórza Przemyskiego. Sierpniowe wydarzenia są kierowane dla lokalnej społeczności na rzecz poznania i upowszechniania tradycji i kultury tego regionu” – poinformowała Muzykarz.

Projekt „Skarby Pogórza Przemyskiego” otrzymał dofinansowanie ze środków ministra kultury w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024. (PAP)

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne