EN

3.08.2021, 16:12 Wersja do druku

Holandia. Spektakl TR Warszawa "Onko" na Noorderzon Festival of Performing Arts & Society

Już 12 sierpnia rozpoczyna się 31. Noorderzon Festival of Performing Arts & Society w Groningen, w ramach którego między 18 a 21 sierpnia zagramy aż pięć razy "Onko" w reż. Weroniki Szczawińskiej - poinformowano na Fb TR Warszawa.

fot. Monika Stolarska

"+Onko+ w reżyserii Weroniki Szczawińskiej znalazło się w programie tegorocznego Noorderzon Festival of Performing Arts & Society, który odbywa się między 12 a 21 sierpnia w Groningen. Międzynarodowa publiczność zobaczy jedną z najnowszych premier TR Warszawa pięć razy w dniach 18-21 sierpnia na scenie SPOT/De Oosterpoort" - napisano na stronie TR Warszawa.

Podkreślono, że w programie 31. Noorderzon Festival of Performing Arts & Society, "obok spektaklu Weroniki Szczawińskiej z TR Warszawa, znalazł się także m.in. spektakl +KULTUR+ hiszpańskiego kolektywu El Conde de Torrefiel, praca +dSimon+ Simona Senna, szwajcarskiego artysty wizualnego od niedawna pracującego nad spotkaniem sztuk performatywnych i mediów cyfrowych, czy instalacja VR +I AM+ niemieckiej reżyserki Susanne Kennedy". "Publiczność obejrzy też +The Museum+ Khashabi Theatre i Bashara Murkusa, prezentowane w ramach programu IN 2021 na 75. Festival d'Avignon obok +Cząstek kobiety+ Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó z TR Warszawa" - napisano.

Przypomniano, że "+Onko+ to spektakl osadzony w osobistych doświadczeniach reżyserki i aktora Sebastiana Pawlaka, w którym opowiadają o codzienności w cieniu inwazyjnego leczenia i inwazyjnej reżyserii".

"Holenderski Noorderzon Festival of Performing Arts & Society jest progresywnym, nowoczesnym festiwalem sztuk performatywnych o zasięgu międzynarodowym. Rokrocznie w wydarzeniu uczestniczy średnio ok. 135-140 tys. osób" - czytamy na stronie TR Warszawa.

Jak wyjaśniono, "sercem tego nowoczesnego festiwalu jest Noorderplantsoen, miejski park w Groningen". "Przez jedenaście letnich dni od rana do późnego wieczora w specjalnie przygotowanej i wybudowanej wiosce festiwalowej w namiotach i na scenach plenerowych oraz w kilkunastu salach w centrum Groningen odbywają się różnorodne wydarzenia artystyczne – teatralne, performatywne, muzyczne, literackie i inne" - napisano.

Zaznaczono, że "Noorderzon rokrocznie prezentuje wyjątkowy program z całego świata; prace artystek i artystów, które często pokazywane są w Holandii po raz pierwszy". "W programie festiwalu znajdują się zarówno dzieła obecnych w międzynarodowym obiegu artystycznym twórców i twórczyń oraz zespołów takich jak Nature Theatre of Oklahoma czy Ant Hampton & Tim Etchells, jak i artystek i artystów, których prace prezentowane są pierwszy raz na międzynarodowym festiwalu w tej części Europy" - czytamy w informacji.

Dyrektorem artystycznym Noorderzon Festival of Performing Arts & Society jest aktor, pisarz i reżyser Mark Yeoman.

Program holenderskiego festiwalu znaleźć można na stronie: noorderzon.nl

Źródło:

PAP