EN

12.09.2020, 12:52 Wersja do druku

Gorzów Wlkp. Plakaty Wiesława Strebejki w Spichlerzu

Inne aktualności

To będzie jeden z punktów na mapie tegorocznego Nocnego Szlaku Kulturalnego. Muzeum Lubuskie zaprasza do Spichlerza na otwarcie wystawy plakatów Wiesława Strebejki.

Muzeum Lubuskie zaprasza na wystawę plakatów Wiesława Strebejki, artysty, który większość swojego życia twórczego spędził w Gorzowie. Artysta urodzony w 1945 roku w Rudniku nad Sanem wyróżniał się w swojej pracy projektami plakatów. Na wystawę wybrano 45 prac zrealizowanych na zamówienie teatrów z różnych stron Polski. Plakat teatralny Wiesława Strebejki jest doskonałą ilustracją jego sposobu myślenia artystycznego oraz pozwala zauważyć jego fascynację fotografią artystyczną, którą jako jeden z pierwszych w Polsce stosował w projektach plakatów. Przy organizacji wystawy brała udział pani Ewa Strebejko-Hryniewicz, która przez wiele lat uczestniczyła aktywnie w pracy twórczej Strebejki i wspomagała jego projekty oryginalnymi rozwiązaniami plastycznymi.

Jeden z najbardziej znanych malarzy, jacy osiedlili się w Gorzowie, urodził się 27 marca 1945 r. w Bydgoszczy. Na przełomie lat 60. i 70. był plastykiem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Tam zasłynął jako znakomity plakacista. W uznaniu jego talentu Franciszek Starowieyski i Jacek Antoni Zieliński rekomendowali go do Związku Polskich Artystów Plastyków. Do Gorzowa ściągnął go na początku lat 70. jego kolega Andrzej Gordon. Razem z żoną Ewą zajmował się scenografią teatralną i reżyserią. Stworzył około 250 plakatów, około 50 znakomitych scenografii, sporo zdjęć i trochę wierszy. Zmarł 23 kwietnia 1994 roku.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Plakaty Wiesława Strebejki do zobaczenia w Spichlerzu

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Gorzów Wlkp.” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

db