EN

28.10.2022, 18:13 Wersja do druku

Gorzów Wlkp. „Papusza znaczy lalka” - spektakl i debata

mat. teatru

W sobotę, 29 października w Teatrze Osterwy będzie można zobaczyć spektakl „Papusza znaczy lalka”. Po nim odbędzie się natomiast debata o ujęciu losu cygańskiej poetki przez teatr - pisze Jarosław Miłkowski w „Gazecie Lubuskiej”.

Papusza to najsłynniejsza cygańska poetka. Przez wiele lat mieszkała w Gorzowie. W samym mieście została upamiętniona m.in. ulicą i pomnikiem. 10 września premierę miał wyreżyserowany przez Jacka Głomba spektakl „Papusza znaczy lalka”.

To przedstawienie będzie można zobaczyć już jutro o 16.00 w Teatrze Osterwy. Spektakl będzie darmowy. By na niego wejść, należy wcześniej zgłosić się do teatralnego biura obsługi widza (tel. 95 728 99 39, 95 728 99 40) i upewnić się, że są jeszcze wejściówki.

- Papusza miała przerypane w życiu, była ogromnie nieszczęśliwą kobietą. Nie tylko w sensie osobistym, ale też społecznym. Miała problem z własną nacją. Jednocześnie potrafiła temu światu sprostać i walczyła o swoją suwerenność w tym świecie - mówił kilka dni przed premierą reżyser spektaklu.

Papuszę gra aż sześć aktorek. - Jej osobowość była tak bogata i diametralnie różna w wielu okresach jej życia, że trudno byłoby jednej aktorce to udźwignąć - mówiła nam Magdalena Dwurzyńska, która gra „Papuszę nr 6”.

Jak teatralne ujęcie losów Papuszy oceniają naukowcy czy krytycy? Ich zdanie będzie można poznać tuż po jutrzejszym spektaklu. O 17.45 w teatralnej kawiarence odbędzie się bowiem debata poświęcona spektaklowi.

- Porozmawiamy o tym, jak teatr podszedł do postaci Papuszy i czy to ujęcie było trafne, czy też może zbyt wyimaginowane - mówi Ewa Kunicka z Teatru Osterwy.

W debacie wezmą udział: dr Piotr Krzyżanowski (autor książki „Między wędrówką a osiedleniem. Cyganie w Polsce w latach 1945-1964”), Tomasz Domagała (krytyk teatralny), Katarzyna Knychalska (autorka scenariusza spektaklu), Lidia Przybyłowicz (działaczka i propagatorka kultury) oraz Renata Ochwat (znana gorzowska dziennikarka, która kilkanaście lat temu pracowała także w GL), która będzie moderatorem debaty.

Tytuł oryginalny

Gorzów. Spektakl o Papuszy będzie za darmo. Po spektaklu będzie debata

Źródło:

„Gazeta Lubuska”

Link do źródła