EN

2.09.2021, 12:24 Wersja do druku

Gorzów Wlkp. "Gwałtu, co się dzieje!" na rozpoczęcie sezonu

Teatr im. J. Osterwy rozpoczyna nowy sezon artystyczny znaną już gorzowskim widzom sztuką Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje!”. 

fot. mat. teatru

To klasyczna komedia z elementami groteski, dotykająca ważnego również dzisiaj tematu, relacji społecznych we współczesnym świecie.

Fredro poprzez doświadczenie z teatrami europejskimi czerpał z ich dziedzictwa kulturowego. Wpływ na jego twórczość miał zarówno nurt klasyczny jak i plebejski. Stąd w intrydze scenicznej jego komedii, pojawiają się przebieranki, zamiany ról i przywdziewanie masek oraz różnego rodzaju nieporozumienia.

I tak też się dzieje we sławetnym Osieku, w sztuce "Gwałtu, co się dzieje!", gdzie na skutek niedołęstwa mężczyzn oraz ich wad kobiety przejęły władzę. Wzięły rządy w swoje ręce, wprowadzając nowy ład i porządek. Mężczyźni natomiast, odziani w stroje kobiece muszą spełniać dotychczasowe ich obowiązki: niańczyć dzieci, robić na drutach czy chodzić na targ.

Sztukę „Gwałtu, co się dzieje!” będzie również miała okazję zobaczyć publiczność Zielonej Góry i Tarnowa, bowiem gorzowski teatr wystawi ją we wrześniu na Winobraniowych Spotkaniach Teatralnych oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia 2021.

Źródło:

Materiał nadesłany