EN
26.08.2022, 09:02 Wersja do druku

Gorzów Wlkp. Druga premiera Teatru Mostów na szczecińskim Festiwalu Pro Contra

„WERTER.pl” to tytuł drugiej produkcji Teatru Mostów, która swoją prapremierę będzie miała już 3 września o godzinie 15.00 na scenie Teatru „nie ma” w Szczecinie. Pokaz odbędzie się przy okazji XX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego PRO CONTRA. Monodram w wykonaniu Konrada Pruszyńskiego będzie autorską adaptacją „Cierpień młodego Wertera” Johanna Wolfganga Goethego.

Jak tłumaczy twórca przedstawienia – najnowsza realizacja Teatru Mostów będzie pełna odniesień do polskiego romantyzmu. W historię Wertera wplecione zostały fragmenty tekstów m.in. Adama Mickiewicza czy Kornela Ujejskiego. Warto przypomnieć, że 2022 został ogłoszony przez polski Sejm Rokiem Romantyzmu Polskiego.

- Moim głównym zamiarem było pochylenie się nad kwestią pozostałości światopoglądu romantycznego i całej tej epoki we współczesnej Polsce. Największą inspiracją w tym temacie były rzecz jasna prace profesor Mari Janion. Historię Wertera można odczytać „po bożemu”, jako rzecz o nieszczęśliwej miłości, ale przy odrobinie chęci możemy w niej odnaleźć masę paraleli łączących ją ze zjawiskami znanymi nam z codziennego życia – tłumaczy Konrad Pruszyński.

Mimo opisanego powyżej założenia twórca przedstawienia podkreśla, że „WERTER.pl” to przede wszystkim opowieść o samotnej i sfrustrowanej jednostce.

- Im dalej w las, tym więcej czytałem o depresji, w ostatnich latach szczególnie nasilającej się w środowisku dzieci i młodzieży. Werter ma podobny problem. Starałem się poznać przyczyny takiego stanu rzeczy. Myślę, że go rozumiem i mam nadzieję, że zrozumieją go widzowie, choć unikam jednoznacznych sugestii w tej kwestii – pozostawiam to indywidualnej interpretacji publiczności.

Monodram Konrada Pruszyńskiego będzie drugą po „Jestem czysty” realizacją gorzowskiego Teatru Mostów. Prapremiera spektaklu odbędzie się przy okazji XX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego PRO CONTRA w Szczecinie. Festiwalowe zaproszenie obok Mostów otrzymały teatry offowe z Polski, Turcji, Iranu oraz Ukrainy. „WERTER.pl” na scenie Teatru „nie ma” w Strefie Kultury Studenckiej Uniwersytetu Szczecińskiego 3 września o godzinie 15.00. Dostępne do pobrania są darmowe wejściówki.

Przypomnijmy, że 23 września Teatr Mostów zaprasza na dwukrotną prezentację spektaklu „Jestem czysty” w Centrum Kultury i Edukacji BAKARA we Wrocławiu. Przedstawienia zaplanowane są na godzinę 17.00 i 19.00, a darmowe bilety otrzymać można mailowo, pisząc na adres: [email protected].

Oficjalne wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/2w4anRNn1

Źródło:

Materiał nadesłany