EN

22.06.2024, 12:52 Wersja do druku

Gniezno. Premiera „Tajemniczego ogrodu” w Teatrze Fredry

Na premierowy pokaz „Tajemniczego ogrodu” Frances Hodgson Burnett zaprosił w sobotę Teatr Fredry w Gnieźnie (Wielkopolskie). Adaptacji tekstu i reżyserii podjął się Sullivan Lloyd Nordrum.

„Tajemniczy ogród” to klasyka literatury dla dzieci, uniwersalna opowieść o przyjaźni oraz odkrywaniu urody i smaku życia. Jest to historia 10-letniej Mary, która osierocona, zostaje przewieziona do wielkiej posiadłości zamieszkałej przez jej dalszą rodzinę. W trakcie spacerów dziewczynka odkrywa opuszczony ogród z mroczną przeszłością, a kompanem jej zabaw staje się chłopiec z pobliskiej wioski.

Reżyser spektaklu przypomniał, że gdy zaniedbana emocjonalnie dziewczynka odnajduje radość w opiece nad ogrodem, ogród zaczyna rozrastać się i rozwijać; kiedy ogród rozkwita, podobnie zaczyna się dziać z samą Mary

„Podczas pracy nad adaptacją powieści nieustannie myślałem o tym, że każda zmiana może być zarówno powolna, jak i szybka. W naszym spektaklu ogród ożywa wraz z rozwojem postaci. Jest to główne założenie inscenizacji: to, o co dbasz rośnie, niezależnie od tego, czy jest dobre, czy złe” – powiedział o swojej realizacji Sullivan Lloyd Nordrum.

Na scenie znajdzie się pięć uszytych z tkaniny konstrukcji, które powoli wznoszą się i rozrastają, stając się ostatecznie kwiatami. Gdy ogród osiąga pełen wzrost, kwiaty całkowicie się otwierają, ukazując wypełnioną nimi scenę.

„W tej przestrzeni znajdują się również zwierzęta, które zapraszają do zabawy w ogrodzie. Lalki przedstawiające zwierzęta są animowane przez aktorów i to działanie, wraz z ruchem przestrzeni, pokazuje, że konkretny akt ożywienia ogrodu wznosi się ku wysokościom metafizycznym” – powiedział reżyser.

Sullivan Lloyd Nordrum zajął się także opracowaniem muzycznym. Dramaturgiem jest Maria Spiss. Autorką scenografii, kostiumów i projektów lalek jest Frida Vige Helle.

Spektakl został zrealizowany w ramach cyklu Międzynarodowe Rezydencje Artystyczne.

Źródło:

PAP

Autor:

Rafał Pogrzebny

Data publikacji oryginału:

22.06.2024