Teatr Miejski w Gliwicach zakończył sezon artystyczny 2024/2025, podsumowując rok premier i wydarzeń edukacyjnych. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na scenie gliwickiej instytucji zagrano 301 spektakli, które obejrzało ponad 48 tys. widzów.
W mijającym sezonie Teatr zrealizował osiem premier, w tym m.in. „Ferdydurke” w reżyserii Adama Sajnuka, spektakl uhonorowany Złotą Maską za reżyserię oraz uznany za jeden z trzech najlepszych przedstawień w województwie śląskim. Wśród innych nowości znalazły się: „Edukacja Rity” (reż. Alicja Stasiewicz i Lech Mackiewicz), „Wars wita Was” (reż. Jerzy Jan Połoński), „Szwaczka” (reż. Bartek Bala), „Drakula” (reż. Jakub Roszkowski), „Ten dramat mógł zostać napisany przez sztuczną inteligencję” (reż. Maciej Piasny), „Odlot” (reż. Jerzy Jan Połoński) oraz „Bóg Mordu” (reż. Grzegorz Krawczyk).
Teatr rozwijał także swoją ofertę edukacyjną i społeczną. W ramach cyklu „Tu Sztuka” zorganizowano 32 wydarzenia dla dzieci. W programie „Teatr od kuchni” wzięło udział 240 seniorów, a podczas 15 pokazów z opieką teatralną dla najmłodszych, z możliwości spokojnego udziału w spektaklu skorzystało blisko 280 rodziców. Dodatkowo, zorganizowano warsztaty i spotkania edukacyjne dla blisko 2000 uczniów.
Instytucja ponownie włączyła się w organizację Gliwickich Spotkań Teatralnych, które po przerwie powróciły do kalendarza wydarzeń. Przez pięć dni, na trzech scenach zaprezentowano sześć spektakli, m.in. „Dziady. Noc pierwsza” (Teatr Wierszalin), „Simona K. Wołająca na puszczy” (monodram Agnieszki Przepiórskiej), czy „Jak nie zabiłem swojego ojca…” w reżyserii Mateusza Pakuły. W wydarzeniach wzięło udział niemal 1500 widzów.
Teatr zaangażował się również w projekty społeczne i edukacyjne, takie jak XIV Noc Teatrów Metropolii GZM, obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej, ferie zimowe i letnie półkolonie oraz pikniki miejskie i wydarzenia plenerowe. W sumie w zajęciach wakacyjnych uczestniczyło ponad 440 dzieci.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy zrealizowano także spektakle w nowych formatach: „Szwaczkę” w technologii VR oraz internetowy spektakl „Ten dramat mógł zostać napisany przez sztuczną inteligencję”, będący reżyserskim debiutem aktora Macieja Piasnego.
Teatr Miejski w Gliwicach został wyróżniony w XV edycji konkursu „Marka-Śląskie” za organizację Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Nagrodę odebrał dyrektor instytucji Grzegorz Krawczyk. Laureatką trzeciej edycji konkursu została Katarzyna Szaulińska za dramat „Kret/Mara”. (PAP)