Kapituła Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza
Wyboru najlepszego tekstu w pierwszej edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza dokona Kapituła w składzie: Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Zyta Rudzka, Beniamin Bukowski, Roman Pawłowski i Paweł Szkotak. Kapituła spośród zakwalifikowanych tekstów wybierze trzy teksty finałowe i dokona wyboru zwycięskiej sztuki.
„Bardzo dziękuję Jurorom za wyrażenie akcesu do naszego Konkursu. Kluczowym argumentem było dla mnie, aby teksty nadsyłane do Konkursu oceniali nie tyle wybitni akademicy, czy też celebryci, ale przede wszystkim teatralni praktycy, czyli ci którzy dla teatru piszą, ci którzy o teatrze piszą, ci którzy teksty reżyserują przemieniając słowo w materię sceniczną. Taki skład jurorów daje nadzieję, że nagrodzone teksty poradzą sobie nie tylko w Konkursie, ale przede wszystkim na scenie, będą rezonować nie tylko jako dobra literatura, ale przede wszystkim żywy, czyli grany spektakl, konfrontowany z widzem i całą maszynerią teatralną: pracowniami, dyrektorami, aktorami, ekipami technicznymi, biurami sprzedaży biletów”- powiedział Grzegorz Krawczyk, przewodniczący Rady Programowej Konkursu.
Konkurs o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza ogłoszony został w Gliwicach 9 października 2021 r., w setną rocznicę urodzin poety. Nagroda ustanowiona przez Adama Neumanna, prezydenta Gliwic, w zamyśle jej inicjatorów (Krawczyk, Oparek i Pielichowski) ma na celu wsparcie twórców piszących dla teatru oraz promocję najbardziej wartościowych zjawisk zachodzących we współczesnej dramaturgii polskiej. Na zwycięzcę Konkursu czeka statuetka oraz kwota 50 000zł. Nagrodzony dramat zostanie wystawiony na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz opublikowany w serii „Czytelnia Sztuki”. Dotychczas ukazała się sztuka Michała Siegoczyńskiego „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach”, której wystawienie zdobyło Grand Prix w XXV Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Kolejną publikacją z tej serii będzie „Dziki Wschód” Przemysława Pilarskiego.
Do 31 marca 2022 r. trwa konkursowy nabór tekstów – organizatorzy czekają na utwory dramatyczne przeznaczone do wystawienia w teatrze, napisane w języku polskim przez autorów posiadających w swoim dorobku przynajmniej jeden wcześniej opublikowany ( z nadanym numerem ISBN) utwór literacki i/lub wystawiony na scenie teatru repertuarowego. Zgłaszane do Konkursu teksty nie mogą być wcześniej publikowane ani wystawione w formie sztuki teatralnej. Pełen regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.nagrodarozewicza.pl