Działająca od końca 2021 r. w Gliwicach miejska instytucja kulturalna Centrum Kultury Victoria rozpoczyna czwartą edycję programu dla animatorów lokalnych przedsięwzięć kulturalnych. W ramach „startupów kulturalnych” mogą oni uzyskać do 8 tys. zł dotacji do realizacji swoich pomysłów.
Inne aktualności
- Warszawa. Historyczny układ urbanistyczny placu Teatralnego wpisany do rejestru zabytków 21.11.2024 17:22
- Warszawa. Trwa Przegląd spektakli VOD w Teatrze Powszechnym 21.11.2024 17:12
- Warszawa. Premiera w Teal House: „Mahamaya Electronic Devices” 21.11.2024 17:01
- Warszawa. Wirtualna wystawa „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” 21.11.2024 16:45
- Sopot. Czytanie „Cały Twój” Agaty Olszewskiej w reżyserii Piotra Pacześniaka 21.11.2024 16:34
- Warszawa. Premiera „Pułapki na myszy” w Teatrze Ateneum – w sobotę 21.11.2024 15:36
- Warszawa. „W 80 lat dookoła Syreny” – kalendarz jubileuszowy na rok 2025 21.11.2024 15:25
- Warszawa. MKiDN: Agnieszka Stułka p.o. dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa 21.11.2024 14:37
- Gdańsk. Rezydencja na Solo vol. 2. Spektakle taneczne w Żaku 21.11.2024 14:28
- Poznań. Prześluga wg Ratajczaka. Prapremiera „Baśni dla wkur...onych” w Teatrze Nowym 21.11.2024 14:01
- Warszawa. Przedświąteczne plany Teatru Baj 21.11.2024 13:31
- Warszawa. „Dwaj Panowie S.” z almanachem w tle. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” w IT 21.11.2024 13:30
- Wrocław. Film z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej rozpoczyna festiwal Korelacje 21.11.2024 13:27
- Gdynia. „Quo vadis” od kulis. Projekcja filmu „Rzym to kabaret” w Teatrze Muzycznym 21.11.2024 12:17
„Startupy kulturalne” to konkurs mający stwarzać warunki rozwoju dla organizacji i osób działających w sferze kultury. Program kierowany jest do organizacji, artystów, animatorów, organizatorów imprez, warsztatów i tym podobnych; do profesjonalistów oraz ruchu amatorskiego. Uczestnicy mogą liczyć np. na udostępnienie sali koncertowej, wypożyczenie sprzętu (np. nagłośnienia), pokrycie kosztów promocji, wsparcie merytoryczne czy finansowe.
Miasto rozpoczyna właśnie czwartą edycję „Startupów”, zgłoszenia można nadsyłać do 26 marca br. „Ważne, żeby zgłaszane propozycje były oryginalne, angażujące dla lokalnych społeczności czy dzielnic, wykorzystujące nowe miejsca. W tym roku podczas oceny wniosków na dodatkowe punkty mogą liczyć pomysłodawcy projektów skierowanych do młodych ludzi w wieku 16-25 lat” - podkreśla Marzena Sosnowska z CK Victoria,
Zaznaczyła, że liczba zainteresowanych wsparciem w ramach gliwickich „startupów kulturalnych” rośnie z każdą ich edycją. Tegoroczni zwycięzcy zostaną wyłonieni w drugiej połowie kwietnia br. Dotychczasowe wsparcie przełożyło się na organizację koncertów, żywych lekcji historii, salsoteki pod gołym niebem, warsztatów architektonicznych i projektowych dla młodzieży, wystawę fotografii czy pokaz filmu o bluesie.
W jednej z wcześniejszych edycji fundacja Pracownie zapraszała na „Spotkania z sąsiadami”, sprzyjające integracji uchodźców z Ukrainy z dotychczasowymi mieszkańcami, a stowarzyszenie Utgard w projekcie „Wikińskie historie” przybliżało historię wczesnego średniowiecza oraz kulturę staronordycką.
Należąca do samorządu Gliwic instytucja Centrum Kultury Victoria rozpoczęła działalność 1 grudnia 2021 r. Oferuje koncerty, wystawy, festiwale, edukację kulturalną i współpracę z twórcami. Siedziba CK Victoria mieści się w budynku przy ul. Barlickiego 3.
Centrum ma docelowo funkcjonować także w przestrzeni ruin teatru Victoria przy al. Przyjaźni, od którego wzięło swoją nazwę. W przyszłości dla tego miejsca miasto planuje metamorfozę: powstać ma tam Rynek Kultury – przestrzeń, w której mieszkańcy i goście z innych miast będą spędzać czas wolny.
Pierwsze prace nad projektem nowej instytucji kultury – przerwane falami pandemii – podjęto wiosną 2020 r. Władze Gliwic uznały, że w przestrzeni miasta brakowało jednej dużej instytucji, która zajmowałaby się m.in. organizacją koncertów i festiwali, edukacją kulturalną i artystyczną, działając przy tym szerzej, niż wynikało to z przedsięwzięć realizowanych przez Teatr Miejski czy Miejską Bibliotekę Publiczną.
Gliwiccy samorządowcy zdecydowali - w uznaniu dorobków pedagogów Młodzieżowego Domu Kultury, a także dostrzegając ograniczenia wynikające z tego, że MDK był placówką edukacyjną (a nie kulturalną) - aby właśnie MDK stał się podwaliną i jednym z filarów nowego centrum kultury, działającego szerzej i w innych warunkach prawnych.
Przekształcenie polegało na likwidacji MDK, a następnie powołaniu instytucji kultury – Centrum Kultury Victoria. Pracownikom MDK zaoferowano ciągłość zatrudnienia i organizacji dotychczasowych zajęć. Koncepcję jednostki powiązano z planami pozyskania dotacji na odrestaurowanie ruin przedwojennego teatru Victoria. W planach jest przygotowanie koncepcji rewitalizacji ruin i ich otoczenia.