Teatr Gdynia główna realizuje projekt “SymulAkcja! Gdzie medycyna spotyka teatr”. Nasz projekt odpowiada na raport Health at a Glance: Europe 2020, który wykazał niedostateczne umiejętności komunikacyjne lekarzy w Polsce. W krajach takich jak Szwecja czy UK, komunikacja interpersonalna jest integralną częścią edukacji medycznej od dawna, podczas gdy Polska dopiero rozpoczyna implementację tych praktyk. Nasze działania skoncentrują się na wsparciu rozwoju tych metod szkoleniowych za pomocą narzędzi teatralnych.
Czy w gabinecie lekarskim jest miejsce na empatię? Czy sposób komunikacji na linii lekarz - pacjent ma wpływ na przebieg leczenia? Czy życzenie pacjenta jest jego rzeczywistą potrzebą? Te pytania postawiliśmy sobie jako punkt wyjścia podczas warsztatów przygotowujących aktorów do roli pacjentów symulowanych. Do współpracy zaprosiliśmy: Magdę Mikulska - psychologa i psychoonkologa z Pracowni Medycyny Społecznej Collegium Medicum w Bydgoszczy, dr Aleksandrę Makojnik szkoląca medyków w Wielkiej Brytanii, dr. Łukasza Małeckiego z Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej Collegium Medicum UJ oraz dr.hab. Krzysztofa Sobczaka z Zakładu Socjologii Medycyny i Komunikacji Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i to oni właśnie przygotowali nas do nowej roli, gdzie nasze kompetencje teatralne mogą zostać wykorzystane jako narzędzie edukacyjne do kształcenia przyszłych medyków. W bezpiecznych warunkach będą oni mogli ćwiczyć przekazywanie informacji trudnych, niepomyślnych lub intymnych zanim spotkają na swojej drodze prawdziwego pacjenta.
Przedsięwzięcie sfinansowano przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach w ramach projektu:
13 listopada o godz. 19:00 oraz 27 listopada o godz.19:00
NFZ – Nowoczesna Forma Zrozumienia spektakl w formule Teatru Forum
Będzie to dwugodzinny, interaktywny spektakl, który pozwala widzom wejść na scenę i zmienić bieg wydarzeń! Spektakl porusza palący problem komunikacyjnych barier między pracownikami ochrony zdrowia a pacjentami. Nasze przedstawienie konfrontuje codzienne wyzwania, z jakimi zmagają się zarówno pacjenci, jak i pracownicy medyczni, oraz bada, jak brak zrozumienia i skutecznej komunikacji może prowadzić do konfliktów i nieporozumień. Scenariusz powstał na podstawie szczegółowych wywiadów przeprowadzonych z medykami i pacjentami. Naszym celem było oddanie głosu rzeczywistym uczestnikom tego systemu i ukazanie ich rzeczywistych wyzwań oraz interakcji w sposób, który może prowadzić do lepszego zrozumienia i rozwiązywania problemów komunikacyjnych.
Reżyseria: Małgorzata Polakowska Scenariusz: Anna Bochnak Prowadzący: Małgorzata Polakowska
Serdecznie zapraszamy 13 i 27.11. o godzinie 19:00, NFZ - Nowoczesna Forma Zrozumienia rozgrywać się będzie na naszej scenie, a Państwo mogą wybrać formę w jakiej chcą uczestniczyć w tym wydarzeniu. Czy będzie to tylko obserwacja? Czy może pojawi się chęć odwrócenia ról i zmiany systemu!
Ilość miejsc ograniczona, zapraszamy do wcześniejszej rezerwacji mailowo [email protected] lub pod numerem telefonu: 600306634.
Wydarzenie na Facebooku:
29 listopada o godzinie 19:00 zagramy jedyny raz w tym sezonie, ostatni raz w tym roku spektakl Kardiosystem. Tym razem będzie to wyjątkowe wydarzenie, gdyż będzie mu towarzyszyć spotkanie z twórcami oraz psychologiem. W ten wieczór nasz Teatr zamieni się w platformę do bezpiecznej dyskusji nad tematami poruszanymi w spektaklu, ale platformę do wymiany naszych doświadczeń związanych z opieką medyczną. Porozmawiajmy o komunikacji i zastanówmy się wspólnie czy da się ten system jeszcze uleczyć.
Serce Akademii bije schowane gdzieś w piwnicach budynku. Na powierzchni działa tylko bezduszny system maszyn podtrzymujących życie i widać rurki kroplówek. W szpitalnej scenerii rozgrywa się straszny i śmieszny jednocześnie sparing o życie, w którym biorą udział ledwo trzymająca się na nogach, lecz zdeterminowana, by wyzdrowieć, pacjentka oraz naznaczona widokiem wnętrza wielu już ludzkich ciał pani chirurg. Między kobietami jest wielka przepaść, a składają się na nią: wykształcenie, wiek, zasobność portfela, wrażliwość oraz sposób patrzenia na świat, sytuacja osobista i rodzinna i na koniec – najważniejsze – stan zdrowia.
Rozmowy między chorą i lekarką muszą być zatem ostre jak skalpel, a riposty cięte. Oddziałowe przygody pacjentki trenują ją w twardej szkole przetrwania, jaką okazują się po kolei: sala chorych, gabinet zabiegowy czy blok operacyjny. W piżamie i odarta z niej musi jak Joanna d'Arc stanąć po swojej własnej stronie i przeciwstawić się również odzierającemu z godności wzorcowi opieki medycznej. Czy doktor prowadząca zdoła okazać empatię? Zrozumie, jak ważny jest kojący dotyk i łagodność? I jaką cenę zapłaci z kolei jako personel medyczny – za wiedzę oraz możliwość uprawiania zawodu obciążonego tak wielkim ryzykiem i odpowiedzialnością?
Śmierć stoi przy obu tych postaciach, zrównując linie życia – kardiogramy - i przypominając o tym, jak nieprzewidywalne czasem są koleje Losu.
Spektakl powstał z inspiracji powieścią „Kraboszki” Barbary Piórkowskiej (Wydawnictwo Marpress) i esejem poświęconym pamięci Matki Rafała Matusza. Pierwszy tekst jest zapisem opresji gwałtu medycznego, a następnie zdrowienia z poważnej choroby, drugi – hołdem oddanym ciężkiej pracy lekarzy i synowskiej miłości.
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/8020096134757268
KARDIOSYSTEM
Na podstawie tekstów „Joanna M. Brzeg” Rafała Matusza i fragmentów „Kraboszek” Barbary Piórkowskiej
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Joanna – Hanna Miśkiewicz
Barbara – Małgorzata Polakowska
Światło, opracowanie muzyczne, miniatura Akademii – Marzena Chojnowska
Przedsięwzięcie sfinansowano przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Rezerwacja:
tel. 58 351 15 12
kom. 600 306 634; 600 306 632
sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/