EN

23.08.2021, 08:58 Wersja do druku

Gdynia. Rusza Festiwal Miasto Słowa

W poniedziałek rozpocznie się w Gdyni Festiwal Miasto Słowa. Impreza potrwa tydzień, złożą się na nią m.in. spotkania z pisarzami i tłumaczami, projekcje filmowe, warsztaty oraz - zaplanowana na 27 sierpnia - gala wręczenia 16. Nagrody Literackiej Gdynia.

fot. mat. organizatora

Festiwal Miasto Słowa to prawdziwe święto literatury i jedno z najważniejszych w kraju wydarzeń poświęconych słowu pisanemu. Oprócz tradycyjnych już spotkań z nominowanymi do Nagrody Literackiej autorkami i autorami, na festiwalu gościć będzie czołówka polskich pisarzy. Wśród nich: Andrzej Stasiuk, Magdalena Grzebałkowska, Jakub Żulczyk czy Ignacy Karpowicz.

Książki staną się przyczynkiem do wielu dyskusji. Magdalena Grzebałkowska i Anna Cieplak – autorki "Wojenki" i "Rozpływaj się" – pochylą się nad sytuacją, w której mały człowiek zderza się z wielką historią – wojną zabierającą dzieciństwo czy masową emigracją zarobkową, generującą problem polskich eurosierot. O tym, jak na współczesne polskie społeczeństwo wpłynęła wielowiekowa historia pańszczyzny, rozmawiać będą autorzy książek na ten temat: Adam Leszczyński i Kacper Pobłocki. Natomiast Maciej Płaza i Łukasz Kozak, autorzy "Golema" i "Upiora. Historii naturalnej”, zabiorą uczestników festiwalu w świat swoich fascynacji, strachów i niepokojów.

Sylwia Chutnik, Stefan Chwin, Maciej Hen i Izabela Morska opowiedzą m.in. o tym, jak widzą relacje między literaturą i nauką. Wyjątkowym wydarzeniem będzie też spotkanie poświęcone zmarłemu w ubiegłym roku Jerzemu Pilchowi.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie również wydarzeń teatralnych, muzycznych, filmowych, warsztatów i aktywności dla całych rodzin.

Bogaty program przygotowała Biblioteka Gdynia, będą to m.in. rodzinne warsztaty artystyczne i warsztat komiksowy z Piotrem Bednarczykiem, jednym z autorów "Kajko i Kokosza", spotkania organizowane przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, obchody 20-lecia działalności Przystani Poetyckiej "Strych", kino plenerowe, a także wydarzenie poetycko-muzyczne pn. "Bez Litości".

Ponadto, uczestnicy festiwalu uczczą 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Teatr Gdynia Główna specjalnie z tej okazji wystawi cztery spektakle będące adaptacjami jego prozy. Zaplanowano również spotkanie z twórcami krótkometrażowego filmu "Pokój", zrealizowanego na podstawie "Podróży siódmej" z "Dzienników gwiazdowych". Do 6 września na Placu Grunwaldzkim będzie też można oglądać pokonkursową wystawę prac graficznych odwołujących się do twórczości autora "Solaris".

Jak co roku wręczone zostaną "Kostki Literackie" - statuetki Nagrody Literackiej Gdynia. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 512 tytułów. To druga najliczniejsza edycja pod względem nadesłanych propozycji książkowych w 16-letniej historii konkursu. Do NLG można było zgłaszać książki napisane w języku polskim oraz wydane po raz pierwszy w 2020 r.

W połowie maja kapituła 16. edycji NLG ogłosiła 20 tytułów książek nominowanych do nagrody w czterech kategoriach: esej, poezja, proza oraz przekład na język polski.

W kategorii esej o tegoroczną Nagrodę Literacka Gdynia ubiegają się: Jakub Kornhauser za "Premie górskie najwyższej kategorii", Joanna Krakowska za "Odmieńczą rewolucję. Performans na cudzej ziemi", Rafał Księżyk za opowieść o polskiej muzyce niezależnej pt. "Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993", Piotr Paziński za "Atrapy stworzenia" oraz Jakub Skurtys za "Wspólny mianownik. Szkice o poezji i krytyce po 2010 roku".

W kategorii poezja o laur 16. NLG rywalizować będą: „Trax” Cezarego Domarusa, „Cienie piszczących psów” Ewy Jarockiej, „Zakłady holenderskie” Radosława Jurczaka, „Tab_s” Justyny Kulikowskiej oraz „Karapaks” Natalii Malek.

Nominacje w kategorii proza otrzymali: "Pomarli" Waldemara Bawołka, "Wdech i wydech" Dominiki Horodeckiej, "Koniec świata, umyj okna" Agnieszki Jelonek, "Bestiariusz nowohucki" Elżbiety Łapczyńskiej oraz "Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny" Andrzeja Muszyńskiego.

Nominowanych w kategorii przekład na język polski jest w tym roku wyjątkowo sześcioro tłumaczy. Są to dwa tłumaczenia z języka angielskiego i trzy z języków słowiańskich. Nominacje otrzymali: Magda Heydel za przekład „Opowiadań” Katherine Mansfield, Zbigniew Machej za „Pojęcia podstawowe” Petra Krala, Agnieszka Rembiałkowska za przetłumaczenie utworu „Maranta” Birute Jonuškaite, Michał Tabaczyński za spolszczenie „Anatomii melancholii” Roberta Burtona oraz Kinga Siewior i Jakub Kornhauser za wspólny wybór i przekład dzieł „Świnia jest najlepszym pływakiem” Miroljuba Todorovića.

Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 27 sierpnia w Muzeum Emigracji. Dzień później zaplanowano spotkanie ze zwycięzcami Literackich Kostek.

Festiwal Miasto Słowa potrwa do 29 sierpnia. Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie: http://nagrodaliterackagdynia.pl/. W spotkaniach będzie można uczestniczyć na żywo i za pośrednictwem relacji internetowych.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Wydorska