EN

20.05.2024, 14:43 Wersja do druku

Gdynia. „Przybora. Kabaret metapsychiczny” na otwarcie 28. Sceny Letniej Teatru Miejskiego w Orłowie

W Teatrze Miejskim w Gdyni trwają przygotowania do otwarcia 28 Sceny Letniej w Orłowie. Tegoroczna edycja SL trwać będzie od 22 czerwca do 11 sierpnia 2024. Otworzy ją premiera spektaklu „Przybora. Kabaret metapsychiczny” w reżyserii i adaptacji Jacka Bały.

fot. mat. teatru

Legendarny „Kabaret Starszych Panów” powraca, a wraz z nim nowy spektakl złożony ze znanych i mniej znanych, ale zawsze wybitnych tekstów. Metapsychiczna odsłona Kabaretu to podróż między światami. Po drodze spotkamy całą plejadę ekscentrycznych osobników, paradoksalnych i delikatnych, z wysublimowanym poczuciem humoru, dzięki którym zabrzmią też genialne piosenki z muzyką Jerzego Wasowskiego.

Jacek Bała, reżyser i autor adaptacji:

Śmiech ucina wszelkie sprawy mocniej i lepiej niż ostre powiedzenie. To zdanie Horacego pasuje idealnie do twórczości Jeremiego Przybory, która stała się kanwą dla przedstawienia pt. „Przybora. Kabaret metapsychiczny”. Legendarny „Kabaret Starszych Panów” powraca na Scenę Letnią w Orłowie, a wraz z nim nowy spektakl, złożony z kilku bardzo znanych i kilku mniej znanych, lecz równie wybitnych, tekstów dramatycznych i piosenek, do których muzykę napisał Jerzy Wasowski.

Ta odsłona Kabaretu -  METAPSYCHICZNA -  zabierze nas w podróż między światami. Po drodze spotkamy całą plejadę ekscentrycznych osobników, paradoksalnych i delikatnych, z wysublimowanym poczuciem humoru: Dentystę Samouka, Spirytystyczną Ciotkę, Stereofoniczną Dziewczynę, Tanich Drani, Wdowę Eufemię, Diogenesa w beczce,  czy profesora Eustachego Pęduszkę. Ten ostatni przemierza zaświaty chcąc odnaleźć wymarzone mieszkanie. Wreszcie postanawia zacząć nowe życie. Gdzie? Oczywiście …w Gdyni!  

Błyskotliwy, inteligentny, pełen dekadenckiego piękna język i poczucie humoru, genialne piosenki, a w śród nich takie przeboje jak chociażby: „Piosenka jest dobra na wszystko”, „Jeżeli kochać to nie indywidualnie”, „Tanie dranie”, „Bo we mnie jest sex”, „Ballada z trupem”,  „Już kąpiesz się nie dla mnie”, to tylko niektóre powody dla których warto będzie wybrać się na to przedstawienie.  Bo jak pisał znany japoński pisarz Sosuke Natsukawa: „Najlepszą bronią do radzenia sobie z tym pełnym boleści światem nie jest ani rozsądek ani tężyzna fizyczna. Tylko humor!”.   

„To jest humor inteligentnego, delikatnego, dobrego człowieka, który chciałby, aby ten świat i ludzie w nim żyjący stali się lepszymi, wrażliwszymi i dowcipniejszymi. I walczy o to najskuteczniejszą bronią – własnym poczuciem humoru i nadzwyczajnym talentem. Walczy przeciwstawiając tępocie – inteligencję. Agresji – delikatność. Chamstwu – dobre wychowanie. Brakowi tolerancji - próbę zrozumienia każdego i wszędzie” – pisała o Jeremim Przyborze znana polska poetka, aktorka i pieśniarka Magda Umer.

Serdecznie zapraszam!!!

***
PRZYBORA. KABARET METAPSYCHICZNY
Adaptacja, reżyseria, scenografia: Jacek Bała
Muzyka i aranżacje piosenek: Piotr Salaber
Kostiumy: Sabina Czupryńska
Choreografia: Wioletta Fiuk
Przygotowanie wokalne: Agnieszka Szydłowska
Asystent reżysera: Krzysztof Berendt

Premiera: 22.06.2024 na Scenie Letniej w Orłowie

Obsada:
Elżbieta Mrozińska: Czarna Dama, Latająca Ciotka Zuzanna
Monika Babicka: Henia, Paradentoza – eine kleine nachtumusik, Trójkątna Kobieta
Agnieszka Bała: Fordanserka Fifi, Stereofoniczna dziewczyna
Marta Kadłub: Krysia, Sasanna – nie deptać trawników!
Weronika Nawieśniak: Heroina nie Dziewczyna, Ministra Piosenki
Martyna Matoliniec: Prawie Szefowa, a c.o.?!, Zafascynowana do bólu!
Julia Stężewska: Tango Adelajda, Stereofoniczna dziewczyna
Olga Barbara Długońska: Wdowa Eufemia, Międzygalaktyczna staruszka, Burmistrzyni z wyobraźnią na głodzie
Bogdan Smagacki: Starszy Pan A, Tropiciel zaświatów A
Jakub Kornacki: Starszy Pan B, Tropiciel zaświatów B
Mariusz Żarnecki: Dentysta Samouk, Prorok Jonasz z wieloryba nr 6, Obywatel trunkowy, Trójkątny Mężczyzna
Maciej Sykała: Spory, Noe z samogonem, Tani Drań A
Grzegorz Wolf: Nieduży, Jeszcze tańszy Drań B
Rafał Kowal: Profesor Eustachy Pęduszko, Krótkowidz na babki, Trójkątny Mężczyzna
Szymon Sędrowski: Przedostatni z ostatnich, Diogenes we własnej beczce
Krzysztof Berendt: Mundzio, Nerwus, Milczący chłopiec z raną postrzałową

Spektakl będzie grany na Scenie Letniej w Orłowie: 22, 23, 27, 28, 29, 30 czerwca,  4, 5, 6, 7  lipca oraz 8, 9, 10, 11 sierpnia o g. 20.00

fot. Roman Jocher/mat. teatru

W repertuarze tegorocznej SL znajdą się także następujące tytuły:

Szymon Jachimek

(wspierany myślą i słowem przez Rafała Szumskiego)

NA WALETA!

komedia sensacyjno-muzyczno-naftowa

Reżyseria: Rafał Szumski

Znany z „Hydrozagadki” superbohater AS jest przytłoczony kondycją świata: egoizm, pogoń za pieniądzem, zagrożona planeta… Wie, że powinien przekazać swoje super moce komuś, kto go godnie zastąpi. Wybór pada na kierowcę gdyńskiego trolejbusu, który zostaje mianowany Waletem. Źli ludzie szykują katastrofę, więc Walet będzie musiał pokonać groźny sojusz polityki i biznesu. Barwna grupa wsparcia pomoże mu w tym śpiewająco.

Szymon Jachimek deklaruje: Przy pisaniu „Na Waleta!” bawiłem się doskonale. Mam nadzieję, że widzowie zareagują podobnie.

Spektakl trwa 1 godzinę 45 minut

Bilety: 100, U: 90, zł

Spektakl będzie grany na Scenie Letniej w Orłowie: 18, 19, 20, 21, 25, 26, 27, 28 lipca o g. 20.00. Chodźcie do nas!!!

*

POŻEGNANIE Z TYTUŁEM

Jacek Bała

MARLENA DIETRICH. ILUZJE

Reżyseria: Jacek Bała

Niekwestionowana gwiazda. Charyzma, osobowość, talent. Marlena Dietrich – ikona. Jej życie pełne było muzyki, kina, mężczyzn i skandali. Publicznie potępiła nazizm i wyjechała do Stanów Zjednoczonych, wspierała amerykańskich żołnierzy. Żyła tak jak chciała, a chciała wszystkiego i miała wszystko. Marlena, jej rodzina, bliscy, kochankowie i współpracownicy, a w tle fascynujący czarno - biały świat kina, niezapomniane szlagiery i historia XX wieku.

Spektakl trwa 1 godzinę 45 minut

Bilety: N: 100, U: 90,zł

Spektakl będzie grany na Scenie Letniej w Orłowie: 11, 12, 13, 14 lipca o g. 20.00. Chodźcie do nas!!!

fot. Roman Jocher/mat. teatru

Agnieszka Osiecka

OSIECKA. ARCHIPELAGI

Reżyseria: Jacek Bała

Wakacyjny rejs Batorym ku lepszemu światu, a na pokładzie plejada barwnych postaci i gwiazda rejsu. Tu się wiele wydarzy. Spektakl muzyczny w oparciu o znakomite teksty błyskotliwej obserwatorki życia i relacji damsko – męskich, niedoścignionej poetki i autorki piosenek - Agnieszki Osieckiej.

Spektakl trwa 1 godzinę 30 minut

Bilety: N: 100, U: 90,zł

Spektakl będzie grany na Scenie Letniej w Orłowie: 1, 2, 3, 4 sierpnia o g. 20.00. Chodźcie do nas!!!

*

Yasmina Reza

BÓG MORDU

Reżyseria: Tomasz Man

Dwa małżeństwa, tysiąc słów, wojna charakterów i zaskakujący przebieg akcji. Znakomity tekst, który jest tylko pretekstem do brawurowej gry aktorów, dzięki którym śmiejemy się i płaczemy równocześnie.

Spektakl trwa 1 godzinę 10 minut

Bilety: N:80, U: 70, zł

Spektakl będzie grany W KAWIARENCE na Scenie Letniej w Orłowie: 26 czerwca 3, 24 lipca o g. 20.00. Chodźcie do nas!!!

*

Scena na DARZE POMORZA

JĄDRO CIEMNOŚCI

Adaptacja Paweł Huelle na podstawie powieści Josepha Conrada

Reżyseria: Krzysztof Babicki

Zapis podróży do mrocznych granic ludzkiej psychiki. Zderzenie człowieka Zachodu z dziką pierwotną cywilizacją może się skończyć szaleństwem. Opowieść o pragnieniu, ambicji i namiętności w scenografii Daru Pomorza tuż obok pomnika autora – Josepha Conrada.

Spektakl trwa 1 godzinę 20 minut

Bilety: N: 100, U: 90,zł

Spektakl będzie grany na Darze Pomorza 9, 23 lipca, 6 sierpnia o g. 20.00. Chodźcie do nas!!!.

fot. Roman Jocher/mat. teatru

Sławomir Mrożek

TANGO - NA PEŁNYM MORZU

Reżyseria: Krzysztof Babicki

Kultowe „Tango” plus jednoaktówka „na pełnym morzu” Mrożka gwarantują czarny humor, komediowy żywioł, krwistych bohaterów i zaskakujący komentarz do współczesności.

Spektakl trwa 1 godzinę 40 minut

Bilety: N: 100, U: 90,zł

Spektakl będzie grany na Darze Pomorza 2 i 30 lipca o g. 20.00. Chodźcie do nas!!!.

*

Paweł Huelle

KURSK

Reżyseria: Krzysztof Babicki

Inspirowana faktami wstrząsająca historia katastrofy łodzi podwodnej, w której nikt nie przeżył. Opowieść o ostatnich dramatycznych chwilach członków załogi, o osobistych tragediach ich rodzin, przed którymi ukrywano fakty, a także o decyzjach władz i nieodwracalnych konsekwencjach tych decyzji.

Spektakl trwa 1 godzinę 30 minut

Bilety: N: 100, U: 90,zł

Spektakl będzie grany na Darze Pomorza 25 czerwca, 16 lipca o g. 20.00. Chodźcie do nas!!!.

PROGRAM EDUKACYJNY

RODZINNE CZYTANKI NAD MORZEM 2024

W każdą niedzielę, w czasie trwania Sceny Letniej, o godzinie 12.00, w kawiarni przy Scenie Letniej w Gdyni Orłowie, jak co roku, będą się odbywały „Rodzinne czytanki nad morzem” dedykowane dzieciom (od 5 roku życia) i dorosłym, którzy chcą spędzić niedzielne popołudnia ciekawie, radośnie i twórczo. Poza spotkaniami z literaturą dziecięcą na uczestników wydarzenia czekają warsztaty, których celem będzie utrwalenie zagadnień poruszanych w książkach.

Książeczki przeczytają dzieciom aktorzy z zespołu Teatru Miejskiego m.in.: Monika i Krzysztof Babiccy z córką /30.06/, Weronika Nawieśniak i Krzysztof Berendt /7.07/, Agnieszka i Jacek Bałowie z dziećmi /14.07/ Martyna Matoliniec i Marta Kadłub / 21.07/, Beata Buczek-Żarnecka i Mariusz Żarnecki /28.07/, Szymon Sędrowski z rodziną /4.08/, Olga Barbara Długońska i Rafał Kowal /11.08/.

Wstęp wolny.

Informacji udziela: Biuro Promocji czynne w godz. 9.00-16.00, tel.: 58 660-59-22

Kasa biletowa w Teatrze tel.: 58 660-59-46 od 18 czerwca czynna wyłącznie we wtorki, czwartki i piątki w godzinach: 14.00-18.00

Kasa na Scenie letniej w Orłowie tel.: 507 714 599 od 19 czerwca czynna w godzinach 15.00 – 20.00, w poniedziałki i wtorki nieczynna

Kasa na Darze Pomorza czynna na godzinę przed spektaklem

Kup bilet on-line: www.teatrgombrowicza.art.pl-zakładka “repertuar”

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

81 – 381 Gdynia, ul. Bema 26

www.teatrgombrowicza.art.pl

[email protected]

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne