EN

7.05.2021, 10:05 Wersja do druku

Gdynia. Premiera musicalu "Mistrz i Małgorzata" w Teatrze Muzycznym - 11 września

mat. teatru

11 września w Teatrze Muzycznym w Gdyni ma się odbyć premiera musicalu "Mistrz i Małgorzata" według powieści Michaiła Bułhakowa. Przedstawienie reżyseruje Janusz Józefowicz, a muzykę skomponował Janusz Stokłosa. Trwa casting do obsady aktorskiej spektaklu.

"W Teatrze Muzycznym w Gdyni ruszyły właśnie przygotowania do jesiennej premiery musicalu +Mistrz i Małgorzata+. Odbył się pierwszy etap castingu do tego spektaklu. Ci, którzy chcieliby wziąć udział w drugiej turze przesłuchań, mogą się zgłaszać jeszcze do 15 maja" - poinformowało w czwartek biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdyni.

Poszukiwani są aktorzy i aktorki w wieku około 30, 40 i 50 lat, którzy wcielą się w role: Mistrza, Małgorzaty, Anuszki, Azzazella, Behemota, Jeszui, Kajfasza, Korowiowa, Mateusza Lewity i Piłata oraz Wolanda. Aktorzy, którzy podejmą wyzwanie, będą musieli wykazać się umiejętnościami wokalnymi. Odtwórcy poszczególnych ról muszą dysponować odpowiednim głosem, tj. tenorem, barytonem, basem, sopranem i mezzosopranem. Powinni także zapoznać się z charakterem i cechami osobowościowymi postaci.

Reżyser musicalu Janusz Józefowicz przyznał, że podjął się trudnego zadania.

"Zmaterializowanie prozy Bułhakowa nie jest proste i nie jestem pierwszym człowiekiem, który mierzy się z tym wyzwaniem. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć syntetyczny świat, mimo tak ogromnych różnic, bo będzie przecież i antyczna Jerozolima, i Moskwa czasów stalinowskich, i piąty wymiar, czyli cała sfera magiczna. Pokazanie piątego wymiaru w teatrze w sposób atrakcyjny, ciekawy, oryginalny nie jest rzeczą prostą, dlatego posłużę się technologią stereoskopową" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, twórca spektaklu.

Autorem muzyki do "Mistrza i Małgorzaty" jest Janusz Stokłosa, a teksty piosenek napisał Andrzej Poniedzielski. Scenografię do spektaklu przygotowuje Andrzej Woron, a kostiumy - Klaudia Filipiak.

Janusz Józefowicz to choreograf, reżyser, scenarzysta i aktor. Jest twórcą kilkudziesięciu spektakli musicalowych, operowych i teatralnych oraz widowisk telewizyjnych.

Jest reżyserem, choreografem i współscenarzystą najdłużej granego (premiera w 1991 r.) musicalu "Metro", który był nominowany do nowojorskiej Tony Award. W 2001 za "Metro" otrzymał Złotą Maskę (najważniejszą nagrodę kulturalną w Rosji) dla najlepszego reżysera w sezonie 1999/2000 we wszystkich rodzajach sztuki teatralnej (dramat, balet, opera, operetka, musical), a rosyjska wersja musicalu otrzymała tę samą nagrodę jako najlepszy musical 2000 r.

Józefowicz wyreżyserował i opracował choreografie także m.in. do musicali: "Piotruś Pan", "Romeo i Julia" i "Polita" – pierwszego musicalu w 3D. Widowisko na podstawie biografii Poli Negri jest połączeniem baletu, teatru i musicalu z formą filmową. Od 1992 r. jest dyrektorem artystycznym Teatru Studio Buffo – pierwszej prywatnej sceny muzycznej w Polsce.

Źródło:

PAP