EN

22.10.2020, 12:38 Wersja do druku

Gdynia. Premiera „Księgi dżungli" w Teatrze Muzycznym

fot. mat. teatru

„Księga dżungli" Rudyarda Kiplinga to jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych opowieści dla dzieci i młodzieży, która od ponad stu lat porusza, bawi i wzrusza kolejne pokolenia. Już w tę niedzielę w gdyńskim Teatrze Muzycznym odbędzie się premiera musicalu „Księga dżungli".

Na scenie poznamy historię Mowgliego, chłopca zwanego „Żabą", który trafia do dzikiej i bezwzględnej, ale kierującej się swoim odwiecznym prawem, zwierzęcej społeczności. Wśród wielu barwnych postaci na scenie pojawi się: Czarna pantera Bagheera, miś Balu, wilki, małpy, wąż Kaa, szakal Tabak oraz tygrys Shere Khana, który doskonale zna odwieczną tajemnicę władzy: żeby zapanować nad innymi, wystarczy ich skłócić. Będzie to więc również przypowieść o władzy, o odnajdywaniu swego miejsca w grupie, uczeniu się na błędach i mocy przyjaźni. Akcja przeniesiona została na teren dżungli miejskiej, Mowgli będzie się musiał w niej odnaleźć, a nawet walczyć o przetrwanie.

Skromny noblista

Rudyard Kipling brytyjski pisarz i poeta, przyszedł na świat 30 grudnia 1865 rok w rodzinie angielskiego  urzędnika w Bombaju. Rodzice nadali imię synowi  nawiązując do nazwy jeziora Rudyard w wiejskim regionie Staffordshire w Anglii, nad którym przebywali w młodości. Po studiach pracował jako dziennikarz anglojęzycznych gazet w Lahore i Allahabadzie. Oszałamiającą karierę zrobił jako autor książek dla młodzieży. W latach 1886-1887 ukazało się 39 jego opowiadań, a w 1894 roku „Księga dżungli". Wielokrotnie oferowano mu tytuł nadwornego poety i tytuł szlachecki, jednak systematycznie odmawiał przyjęcia wszystkich zaszczytów. W 1907 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.

Mowgli z castingu

Reżyserem, autorem scenariusza i tekstów piosenek do premierowego  spektaklu w Teatrze Muzycznym jest Jakub Szydłowski, absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze   Muzycznym w Gdyni, gdzie jak pamiętamy, debiutował rolą Clauda Bukowskiego, w pamiętnej realizacji musicalu: „Hair" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Obecnie z powodzeniem realizuje musicale i spektakle muzyczne w kraju. Autorem muzyki jest Jakub Lubowicz. Choreografię przygotowała Paulina Andrzejewska-Damięcka, scenografię zaprojektował Grzegorz Policiński, a kostiumy Dorota Sabak.

Jak zapewniają realizatorzy, musical jest adresowany do szerokiej publiczności, „od 5 do 105 lat". W rolę, Mowgliego (Żaby) wcielają się chłopcy wybrani w drodze ogólnopolskiego castingu: Marceli Józefowicz, Hubert Kunc, Adam Kordowski oraz Jakub Mrowieć.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

W miejskiej dżungli - premiera w Muzycznym

Źródło:

„Polska Dziennik Bałtycki” nr 248